Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava se blíží, začíná již příští čtvrtek. Letošní ročník bude nabitý novinkami a řadou překvapení. Do Jihlavy také zavítá celá řada osobností světového dokumentu. Cenu za přínos světové kinematografii si přijede osobně převzít americký režisér Godfrey Reggio.

„Celosvětovou proslulost tomuto režisérovi zajistila takzvaná qatsi trilogie, která se zabývá dopadem moderního světa na životní prostředí. Godfrey Reggio v Jihlavě představí svou retrospektivu a diváci se s jeho tvůrčí metodou seznámí prostřednictvím Masterclass," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Další zajímavostí letošního festivalu je podle Hovorky Barmský den. Jde totiž o unikátní možnost seznámit se s prakticky neznámou oblastí kinematografie. „Nezávislý dokumentární film existuje v Barmě asi deset let. To nejlepší z něj bude možné vidět v Jihlavě, kde se tato kinematografie jako na jednom z prvních míst představí v soustředěné podobě. Barmě bude věnováno úterý 28. října, na kdy připadá státní svátek," doplnil Hovorka.

Zajímavé hosty letos nabízí Inspirační forum, kde se představí osobnosti působící mimo oblast kinematografie. Přijede ruský umělec a aktivista Petr Pavlenskij, který podporoval ruskou punkovou skupinu Pussy Riot, a bývalý americký voják Ethan McCord, který poukázal na některé problematické stránky americké invaze do Iráku.

„Tuto dvojici doplní hongkongský profesor Joseph Čcheng, jenž povypráví o aktuální situaci v Hongkongu a protestech proti centrální pekingské vládě. Odkazuje na Václava Havla a jeho etos boje za svobodu," zmínil Hovorka.

Osmnáctý ročník festivalu představí také dílo významného francouzského režiséra Alaina Resnaise, který letos v březnu zemřel ve věku 91 let. „K připomenutí jeho díla jsme připravili dvě projekce sestavené z méně známých či úplně neznámých filmů. On sám se totiž nebývalou měrou zasloužil o rozvoj dokumentární tvorby ve Francii a ukázal jí nové stylistické možnosti," přiblížil podobu jedinečné přehlídky Resnaisovy tvorby dramaturg David Čeněk.

Na své si na festivalu přijdou také fanoušci české dokumentární tvorby. Zahajovacím snímkem celého festivalu ve čtvrtek bude zcela nový dokument režisérky Alice Nellis s názvem Adopce kousek štěstí. Jde o dokumentární sondu do složitého tématu, které si prožila i samotná autorka. V rámci soutěžní sekce Česká radost bude k vidění celkem patnáct snímků, z toho několik v premiéře. Zajímavý je například Danielův svět, který se zaobírá tématem pedofilie. Je to citlivý portrét osamělého studenta literární akademie a jeho boje s prokletím, touhou a vlastní identitou. „Pedofilie je vnímána velmi kontroverzně. Málo se ví, že devadesát procent trestných činů, spáchaných na dětech, mají na svědomí lidé, kteří nejsou pedofilové. Po projekci snímku bude následovat diskuse s autory a zřejmě i samotným protagonistou," doplnil ředitel festivalu.

Na festivalu se objeví také legenda české kinematografie Jan Němec, loňský držitel Ceny za přínos kinematografie a režisér vrcholných děl československé nové vlny Démanty noci či O slavnosti a hostech. „Jan Němec, mimo jiné autor letošní festivalové znělky, představí také svůj snímek," uzavřel Hovorka.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava se letos koná od 23. do 28. října.

ZUZANA MUSILOVÁ