Mezi lidmi kolovala petice, pod kterou se podařilo shromáždit asi tři sta podpisů. Lidé se bojí většího zatížení životního prostředí v obci a celkového zhoršení podmínek k životu, jako je znečištění odpadních vod, navýšení nákladní dopravy a podobně.

„Myslím si, že takový provoz nepatří do blízkosti rodinných domů, dětského a fot-balového hřiště a školky. K tomu je vyhrazena průmyslo- vá zóna v Jihlavě," říká anonymně žena ze sousedství areálu s tím, že o záměru nebyli Rantířovští zpočátku dostatečně informováni.

Po velké bouři nevole negativní stanovisko k záměru zaujala také obec. Její vedení nyní podle starosty Tomáše Novotného využívá všech dostupných možností k tomu, aby galvanovna v daném místě nevznikla. Starosta tvrdí, že tam nemá co dělat. Nyní se obec snaží v rámci daných možností zasáhnout do probíhající administrativy.

„Lidé dali jasně najevo svůj názor a obec stojí za nimi. Galvanovna do daného areálu nepatří ani podle platného územního plánu. Měly by to však pořádně posoudit konkrétní úřady a nezávislé studie. Tato průmyslová zóna je ale problematická celkově, to se v Rantířově dobře ví. Když se areál v padesátých letech stavěl, nikdo jeho špatné umístnění v rámci vesnice neřešil," vyjádřil se Novotný a poukázal na to, že firma ješ-tě musí všechny přesvědčit o tom, že linka není nebezpečná a neohrožuje životní prostředí. Nyní se například prověřuje její ekologická zátěž.

„Situace v obci se vyhrotila po zveřejnění tohoto záměru. Sousedé firmy si více začali stěžovat i na další věci, které jim vadí v současném provozu. Na druhou stranu je však firma významným zaměstnavatelem pro lidi z okolí," podotkl starosta.

Negativní reakce obyvatel Rantířova mírní jednatel firmy M-Kovo Tomáš Mičke.

„Tato provozovna vznikne pro vlastní potřebu firmy, v hale v nejodlehlejším místě celého areálu. Obavy nejsou na místě. Provoz bude bezpečný, nebude zatěžovat okolí, vše bude fungovat v souladu s platnými normami, budou tam probíhat kontroly. Zajistili jsme všechny potřebné studie a odborné posudky," vysvětlil Mičke.

Jak dále uvedl, záměr před obyvateli Rantířova firma netajila, o všem vědělo i vedení obce. „Projekt se administru-je asi rok a půl. Od začátku se mohli lidé i obec k celé věci vyjádřit, záměr jsme zveřej-nili. Od počátku se s úředníky a vedením obce diskutovalo i umístění v areálu v centru obce, nikdo proti tomu vyloženě neprotestoval. Útoky na naši firmu z poslední doby nás moc mrzí," dodal Mičke s tím, že nová linka by se měla začít budovat na podzim a hotová by měla být do konce letošního roku.

Podle starosty však obec od začátku nedala jasně najevo, že provozovna v místě může být. „Postupně jsme se se vším seznamovali, sháněli potřebné informace, pak jsme zohlednili názor lidí. A informovanost ze strany firmy mohla být lepší," doplnil Novotný.