VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stávka před 25 lety vytáhla na náměstí tisíce lidí

Jihlavsko – V jihlavském okrese se stávkovalo v Jihlavě i dalších městech v Polné, Telči či Třešti.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Generální stávka na náměstí Míru (dnešním Masarykově náměstí) v Jihlavě, která byla vyhlášena na 27. listopadu 1989. Podle reportáže z okresních novin Jiskra se jí zúčastnilo odhadem deset tisíc lidí.Foto: archiv Muzea Vysočiny Jihlava

Ve čtvrtek je to přesně pětadvacet let, kdy se v Jihlavě na tehdejším náměstí Míru, dnes Masarykově náměstí, konala manifestační generální stávka. Té se odhadem zúčastnilo asi deset tisíc lidí. Jihlava se tak přidala k Praze a dalším městům v tehdejším Československu, aby se ukázalo, jak moc si společnost přeje konec komunistického režimu. Ke generální stávce se před pětadvaceti lety přidala také Třešť, Telč nebo Polná.

Na shromáždění na náměstí v Jihlavě tehdy zamířil i Petr Kubíček. „V té době jsme v Jihlavě razili kolektory v podzemí, na náměstí jsme spolu s kolegy vyrazili rovnou odsud, oblečeni ve fáračkách. Kdo chtěl, tak se mohl zúčastnit. Od nás z podniku to bylo určitě několik desítek lidí. Na náměstí v prostoru okolo horní kašny bylo úplně plno, sešly se tam tisíce lidí. Organizace generální stávky byla dost spontánní," řekl.

Pamětník se ve dnech po 17. listopadu účastnil také několika demonstrací v Praze. „Z Jihlavy do Prahy jelo více lidí. Své nadšení jsme potom přenášeli do Jihlavy, kde se po 20. listopadu začali lidé také aktivizovat. Z mého pohledu to byla úžasná doba. Mezi lidmi panovala obrovská euforie z toho, co se děje, a věřili jsme, že se něco změní," doplnil Kubíček další vzpomínky.

O jihlavské generální stávce ve vydání z 1. prosince 1989 přinesly reportáž také tehdejší okresní noviny Jiskra. Generální stávka byla vyhlášena na dobu od 12 do 14 hodin. Ve dvanáct hodin se v Jihlavě rozezněly sirény a klaksony aut. Program shromáždění na náměstí začal ve 12.26 hodin.

Během hodiny se u mikrofonu vystřídalo několik desítek řečníků, byli mezi nimi členové nově vznikajícího Občanského fóra, studenti, političtí představitelé, herečka Horáckého divadla a další. „Z improvizované tribuny se hovořilo o tom, že se KSČ zdiskreditovala před národem, volalo se po zrušení její vedoucí úlohy zakotvené v ústavě, zazněly i další připomínky na její adresu. Ozvaly se hlasy i na podporu komunistické strany: Nelze ji přece vyloučit ze společnosti. Zatím je jedinou plně organizovanou silou, schopnou a odhodlanou vést naši společnost. Je také jediná, která má program," zmiňoval autor reportáže v Jiskře.

Shromáždění v Jihlavě, kde si mohl každý říct, co cítil, skončilo krátce před půl druhou. Lidé se pak v poklidu vrátili do práce.

Generální stávku před pětadvaceti lety zažila také Třešť. Tam převážná většina třešťských obyvatel a mládeže vyslovila podporu Občanskému fóru a jeho požadavkům. Jak píše tehdejší Jiskra, stávka v Třešti proběhla na pracovištích, na osm stovek občanů vyšlo do ulic města. Pracujícím ze závodu Kras byla stávka znemožněna. Pondělního večerního mítinku na třešťském náměstí se zúčastnily asi tři tisíce lidí. Ti odevzdali na podporu stávkujících studentů přes tři tisíce korun, učitelé studentům věnovali více než tisíc korun.

Studenti váhali

V Polné se na náměstí v den generální stávky sešly asi tři stovky lidí. Většinu z nich tvořili studenti z učiliště Českého svazu výrobních družstev, kteří ještě několik minut před polednem řešili, jestli se mají vůbec přidal. Stávka měla pokojný průběh a po další půlhodině se náměstí opět vyprázdnilo.

Na náměstí v Telči podpořilo požadavky Občanského fóra asi 1 200 studentů a zástupců pracovních kolektivů z místních závodů. Po několika vystoupeních členů Občanského fóra a dalších řečníků se zhruba po hodině pokojné shromáždění rozešlo.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení