Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geologové se připravují na první průzkumy v Horce

Třebíčsko - Jedním z míst, kde by mohlo v budoucnu vzniknout hlubinné úložiště pro jaderný odpad, je sever Třebíčska, konkrétně katastr Hodova a okolních obcí. Prvotním průzkumům tamního podloží nejspíš nezabrání ani žaloba ekologů k Městskému soudu v Praze.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Andreas Endermann

Průzkumy v létě povolilo Ministerstvo životního prostředí. Následná žaloba ekologického sdružení Calla, kterou podpořil spolek Zdravý domov Vysočina z Budišova, však nemá odkladný účinek, a zkoumání podloží proto může začít.

Zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se chtějí ještě před koncem letošního roku sejít se zástupci obcí z okolí Hodova, nazývaného jako lokalita Horka. Vlastní terénní práce tam mají začít po Novém roce.

Podle mluvčí SÚRAO Zuzany Dvořákové budou mít průzkumy neinvazivní charakter, geologové by tedy neměli zasáhnout do půdy. „Budou použity ruční přístroje: geologické kladivo, kompas, GPS na měření polohy, ruční geofyzikální přístroje a tak dále," vyjmenovala Zuzana Dvořáková.

Současně s Horkou by měly průzkumy začít také v dalších šesti lokalitách v Česku, které si SÚRAO před více než patnácti lety vytipovala.

Pro zkoumání v Horce vytvoří zaměstnanci správy úložišť několik týmů po dvou až pěti lidech. „Trvání jedné průzkumné metody obvykle nepřesáhne tři týdny," podotkla Zuzana Dvořáková.

Vadí jim to

Podobně jako ekologové z Cally a členové Zdravého domova Vysočina z toho nejsou nadšení ani obyvatelé dotčených obcí. Průzkumy se totiž kromě hodovského katastru nevyhnou ani Budišovu, Náramči, Rudíkovu, Vlčatínu, Rohům, Oslavičce, Oslavici a Osovému. „Vadí mi to. Úložiště není nic dobrého a nevím, proč bychom to měli mít zrovna u nás. Nejsem sama z Budišova, kdo je proti," zmínila Jana Cabejšková.

Odpor obyvatel je značný a většina starostů z lokality Horka dál stojí za výsledky referend, ve kterých se lidé před deseti lety vyjádřili proti hlubinnému skladu.

Správa úložišť radioaktivních odpadů navíc před časem změnila postup, jakým chce ideální místo pro výstavbu hlubinného skladu najít. Podporu veřejnosti si tím ale nezískala. „Porušila slib, který nám měl zaručit, že bez souhlasu obcí se nic kolem úložiště dít nebude. Přitom průzkumy už brzy začnou," poukázala Jana Nožičková ze spolku Zdravý domov Vysočina.

Správa úložišť však už dříve namítla, že obce i spolky možnost vyjádření názoru či přímo podání odvolání proti průzkumům mají. Podle Jany Nožičkové je však takový nesouhlas překonatelný a fakticky tak procesu hledání vhodné lokality ani případné stavbě úložiště zabránit nelze.

Nad postupem Správy úložišť se pozastavil i předseda Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany Aleš John. Jeho komise má za úkol informovat veřejnost skrze své členy, kterými jsou i starostové z Dukovanska, o veškerém dění v elektrárně. Podobnou otevřenost by očekával i v případě projektu na úložiště jaderného odpadu. „Před dvěma nebo třemi týdny dělalo Súrao seminář. Pozvali na něj i francouzské lidi z oboru a ti jasně řekli, že ve Francii neudělají nic, co by jim lidé neodsouhlasili. Tam s nimi budou mluvit tak dlouho, až jim na to kývnou. U nás se na lidi nastoupilo hodně tvrdě," zamýšlel se Aleš John.

Průzkum u Dukovan

Drobnou změnou v současném postupu Správy úložišť při hledání ideálního místa pro podzemní sklad, kde by se měl ukládat odpad z českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín, je rozšíření počtu vytipovaných lokalit. Geologové se kromě sedmi původních nyní zaměřují také na vojenské prostory a oblasti, na kterých stojí jaderné elektrárny.

Přípravy na průzkum vhodných podmínek v okolí Dukovan už dokonce začaly. Správa úložišť hledá geology, kteří by v oblasti provedli základní výzkum. „Ten bude zahrnovat geologické a hydrogeologické mapování, vybrané metody terénního geofyzikálního měření a dálkový průzkum planety Země," popsala mluvčí Zuzana Dvořáková.

Správu úložišť radioaktivních odpadů tlačí čas. Podle harmonogramu totiž chce mít do deseti let vybranou hlavní a záložní lokalitu pro následnou podzemní stavbu. Do té doby má v plánu ve vybraných lokalitách provést až tisíc metrů hluboké vrty. Získat také bude muset podporu veřejnosti i soudu, který se zabývá už zmíněnou žalobou ekologů z Cally.

Autor: Kamil Černý

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení