V průzkumu společnosti SANEP postoupil z pátého srpnového místa na aktuální čtvrtou pozici. Těší se oblibě u 37,5 procenta obyvatel regionu.

V čele hodnocení představitelů územně samosprávných celků – krajů, mezi něž patří i Praha, je již od dubna loňského roku hejtman jižní Moravy a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Ten zůstává jediným hejtmanem, který získal nadpoloviční podporu obyvatel svého regionu.

Druhým nejlépe hodnoceným představitelem krajů rovněž dlouhodobě zůstává hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Oldřich Bubeníček, se od října minulého roku udržuje na třetím místě pomyslného žebříčku oblíbenosti hejtmanů.

Na pátém místě se v říjnu umístil sociálnědemokratický hejtman středních Čech Miloš Petera.

Oproti srpnu si polepšil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který postoupil o jednu příčku a v říjnu obsadil šesté místo.

Ze srpnového čtvrtého místa se propadl na sedmou pozici představitel Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), a to se ziskem 32,4 procenta kladných hlasů. Pokles o 5,7 procentního bodu je způsoben obviněním Jiřího Rozbořila. Do říjnového průzkumu se však kauza olomouckého hejtman promítla pouze částečně, a lze tak předpokládat, že reálný propad důvěry může být mnohem větší. Propad Jiřího Rozbořila pomohl k postupu o jednu příčku výš řadě hejtmanům.

Ze srpnového jedenáctého místa postoupil na osmou pozici hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD).

Naopak propad o jednu pozici zaznamenal ve srovnání se srpnem hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který skončil devátý.

Na desáté pozici setrvává hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).

Propad o dvě pozice zaznamenal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD), který obsadil jedenácté místo.

Jako dvanáctý setrvává i přes nárůst 1,2 procentního bodu sociálnědemokratický představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
Nejvyšší představitel Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD) zůstává na předposlední třinácté příčce a nadále patří mezi nejhůře hodnocené hejtmany. Ve prospěch Martina Havla je však nutné říci, že svoji funkci vykonává od letošního března a v jeho hodnocení se projevuje to, že je zatím z pohledu obyvatel kraje málo známý.

Nejhůře hodnocenou zůstává již od prosince minulého roku první žena v čele pražského magistrátu, primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ta vystřídala na primátorském postu Tomáše Hudečka. I přesto, že hnutí ANO drží první příčku ve volebních preferencích a vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je nejlépe hodnoceným politikem, Adriana Krnáčová nadále u Pražanů příliš důvěry nezískala.

Internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 1. až 21. října proveden na reprezentativním vzorku 13 391 dotázaných ve věkové kategorii 18 až 70 let.

Oblíbenost hejtmanů - říjen 2015.

Oblíbenost hejtmanů - říjen 2015.

Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP (redakčně kráceno)