V čele hodnocení představitelů územně samosprávných celků – krajů, mezi něž patří i Praha, se již jeden rok drží hejtman jižní Moravy a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten i s aktuálním ziskem v souhrnu 49,4 procenta kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává nejoblíbenějším hejtmanem.

Na druhé místo se po dvou měsících vrátil zpět hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). Naopak jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Oldřich Bubeníček se posunul z únorového druhého na dubnové třetí místo. Na čtvrté pozici se v dubnu udržel sociálnědemokratický hejtman středních Čech Miloš Petera. Oproti únoru si tak polepšil, ale pouze o jednu desetin procentního bodu.

Na páté příčce se i přes mírný pokles kladných hlasů drží hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), a to s aktuálním ziskem 37,3 procenta všech kladných hlasů.

Na šestém místě setrvává hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který si oproti únorů polepšil o sedm desetin procentního bodu. I přes mírný pokles kladných hlasů o jednu desetinu procentního bodu zaznamenal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). Z únorové deváté pozice se dostal na aktuální sedmé místo.

Na osmé pozici i přes mírný pokles hlasů v dubnu setrval hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Naopak z únorové sedmé pozice se na aktuální deváté místo propadl rovněž sociálnědemokratický hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Desátou příčku mezi nejvyššími představiteli krajů si drží hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který je rovněž členem sociální demokracie.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD), který již dříve avizoval, že se v letošních podzimních krajských volbách o hejtmanský post ucházet nebude, zůstal na místě jedenáctém. Nejvyšší představitel Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD) setrvává i přes pokles o 2,6 procentního bodu na místě dvanáctém.

Jako odraz ze dna lze vnímat postup z dlouhodobě poslední pozice na předposlední, tedy třinácté místo. To se týká ženy v čele pražského magistrátu, primátorky Adriany Krnáčové. Adriana Krnáčová si oproti únoru polepšila o 3,8 procentního bodu, což je největší nárůst ze všech čtrnácti krajů. Zda se v případě Krnáčové jedná o kladnou změnu názoru Pražanů na svoji první primátorku, ukážou až další průzkumy.

Na poslední pozici se naopak propadl z únorového předposledního místa nejvyšší představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD). Ten ve srovnání s únorem ztratil 4,4 procentního bodu, což je ze všech hejtmanů největší ztráta. Tento pokles může souviset mimo jiné se skutečností, že Franc v nadcházejících podzimních krajských volbách již nebude lídrem sociální demokracie.

Celkově je znatelný pokles kladných hlasů u většiny sociálně demokratických hejtmanů, což může souviset s postojem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky k prohranému soudnímu sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, kterému má ČSSD zaplatit více než tři sta milionů korun. Jakkoli tento pokles kladného hodnocení většiny sociálně demokratických hejtmanů nemusí mít zásadní vliv na letošní podzimní krajské volby, nelze tento výkyv nálad obyvatel jednotlivých krajů brát na lehkou váhu.

Oblíbenost hejtmanů v dubnu 2016. Infografika.

Reprezentativní respondentní vzorek v rámci jednotlivých třinácti krajů činí v průměru 1 089 dotázaných a v Praze 1 581 dotázaných.

Oldřich Zajíc, SANEP, ředitel a jednatel společnosti (redakčně upraveno)