„Normálně mám ve čtvrtek zavírací den, ale udělám výjimku," nechal se slyšet hospodský Jan Malivánek z Vojnova Městce. „Otevřu v sedm hodin večer. Na hokej chodí i lidé, kteří by jinak do hospody nepřišli," dodal hospodský, který je zároveň zapáleným fanouškem. V hospodě visí velká česká vlajka.

Malivánek tipuje výsledek 4:3 pro české barvy. „Ale bude to boj, Finové nám nic nedají zadarmo," dodal hospodský s tím, že atmosféře společného fandění u velké obrazovky s pivem na stole se jen tak nic nevyrovná.

Jeho slova potvrzuje Kamil Dvořáček. Ten dnes vyrazí s partou do sportovního baru u žďárského zimního stadionu. „Cigareta, pivo a společná radost z gólů. Ale budeme muset vyrazit hodně brzo, aby na nás zbylo místo. Doteď se dalo jít koukat na hokej i bez rezervace, ale dneska se bude lámat chleba, všude bude plno," řekl včera Dvořáček. A jeho tip? „Padne málo branek, vyhrajeme dva jedna v prodloužení," myslí si fanoušek ze Žďáru. Utkání českých hokejistů s Finskem začne dnes ve čtvrt na devět.

Telefony se žádostí o rezervaci v restauracích a hospodách zvonily včera od rána do večera. „Ano, lidé už mají stoly zamluvené. Chtějí si pojistit nejlepší místa před obrazovkou," řekl Tomáš Vokřínek, provozovatel žďárských barů a kaváren Number One či Number Two.

Bude on sám fandit také? „Rozhodně budu, dřív jsem sám hokej hrával. Na utkání se těším. Naši i ostatní týmy hrají na mistrovství moc pěkné zápasy. Je radost je sledovat," dodal s úsměvem Tomáš Vokřínek.

Na čtvrtfinále se těší i Jiří Havlíček ze Žďáru. „Samozřejmě se chystáme na hokej do hospůdky. Vždycky se s kamarády domluvíme a fandíme společně, baví nás to tak víc. Výhru, ale vlastně i prohru pak společně zapijeme. Ale já věřím, že můžeme vyhrát," řekl s úsměvem Havlíček.

Někteří fanoušci přizpůsobují hokejovému čtvrtfinále také vzhled svých automobilů. Doslova je oblékají do národních barev a sportovních symbolů. „Říká se, že teprve od čtvrtfinále začíná to pravé mistrovství, takže až ode dneška mám na zpětných zrcátkách návleky v trikolóře a z oken mi plápolají vlaječky. Uvnitř auta pak máme sedačky obléknuté do dresů. Nechám je tam až do konce mistrovství, ať už naši postoupí, nebo ne," nechal se včera slyšet Jindřich Havlík ze Žďáru.

V Novém Městě na Moravě už myslí na vrchol turnaje. Chystají společné sledování nedělních zápasů o medaile z hokejového mistrovství světa v Praze. A to bez ohledu na to, zda do nich postoupí česká reprezentace. „Kulturní dům chystá na večer projekci přímého přenosu finálového utkání. Ještě před tím se uskuteční tradiční filmové představení pro děti. Sledování hokejového souboje o třetí místo je naplánované po něm," uvedl starosta Michal Šmarda. Ten věří, že se do bojů o medaile naši hokejisté dostanou. „Mají na to, těším se, že získáme titul mistrů světa," řekl Šmarda. Do velkého sálu novoměstského kulturního domu si mohou diváci přinést občerstvení, ať už z domu či ze sousední restaurace. Příjemný pocit navodí také možnost sezení v pohodlných křeslech a na gaučích.