Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokej se v Pelhřimově může hrát. I bez registrace u svazu

Pelhřimov – Na dotace z rozpočtu města se zřejmě mohou těšit i menší sportovní kluby, které se neúčastní pravidelných soutěží.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv VLP

Nově se nemusejí ani registrovat u příslušného sportovního svazu. Tak vypadá situace na pel᠆hřimovské sportovní scéně po úterním zasedání zastupitelstva města. Sedmnáct z devatenácti zastupitelů odsouhlasilo nové zásady pro poskytování dotace na sportovní činnost z městského rozpočtu.

Pelhřimov na podporu sportu každoročně vyčleňuje částku 5,4 milionu korun. Tato částka by podle slov místostarosty Pelhřimova Josefa Kocha (KDU-ČSL) měla být do budoucna navýšena o dalších 300 tisíc korun. Polovina z této částky dříve padla pouze na podporu fotbalu a hokeje.

Podle Kocha je to ale v dnešní době diskriminační vůči ostatním sportovním odvětvím. Od nynějška se sporty budou rozlišovat podle toho, zda jsou, nebo nejsou výkonnostní. Například fotbalové, florbalové či hokejové kluby mají tedy vysokou dotaci stále jistou.

V nové verzi zásad pro poskytování dotací z městského rozpočtu je kromě jiného zrušená nutnost dělení sportovních oddílů do tří kategorií. 
„V novém dotačním systému je požadováno oddělené poskytování dotací, včlenění dotace na mládež do osmnácti let a na dospělé nad osmnáct let, včlenění dotace na náklady 
a dotace na činnost," uvedl Koch. Také byla zrušena podmínka, že patnáct procent členské základny sportovního klubu musí tvořit mládež a že sedmdesát procent členů musí mít trvalé bydliště na území města Pelhřimova. Nově musí mít osmdesát procent členů bydliště na území, které je obvodem rozšířené působnosti Pelhřimova.

Mezi nové zásady patří také podmínka, podle níž žadatelé o dotaci musejí nahlásit jmenný seznam svých platících členů a registrovat se na pelhřimovském městském úřadě, 
a to do 1. července předcházejícího roku, v němž má být vyplácena dotace. Přitom kluby nemusejí být registrovány 
u příslušného sportovního svazu, a nemusejí se tedy účastnit pravidelných soutěží ve svém sportovním odvětví. Tento bod odsouhlasilo 13 z 19 přítomných zastupitelů.

Jednání o novém systému dotací sledovali i zástupci hokejových klubů HC Lední medvědi a HC Pumy, kolem nichž bylo v poslední době dost rušno. „S výsledkem jednání jsme spokojení. Vznikli jsme před 1. červencem, a můžeme tedy žádat o dotaci," uvedl předseda HC Pumy Petr Čeněk.

Částečně spokojeni jsou i Lední medvědi. Hrozilo jim, že budou muset vrátit celou dotaci pro rok 2015 kvůli drobným pochybením v účetnictví a kvůli předložení seznamu členské základny, v němž figurovalo 50 členů navíc. Medvědi tak na rok 2015 dostali o necelých 40 tisíc korun vyšší dotaci. Zastupitelstvo ale rozhodlo, že nemusejí vracet ani tuto částku, ani celou dotaci.
Na povrch ale vyplouvá řada nesrovnalostí. „Za novými zásadami silně cítím propojenost pana místostarosty Kocha s HC Pumy," uvedl generální manažer Ledních medvědů Aleš Kučera.

Generální manažer Medvědů se také nechal slyšet, že bude v brzké době žádat zpět částku 169 400 korun, o niž byla mládeži Medvědů ponížena dotace pro tento rok. „Aby byly věci transparentní, jak proklamuje radnice, potřebovali bychom vědět, na co byla tato částka použita," uvedl Kučera s podezřením, že tato částka padla na uhrazení hodin, kdy mohou na zimním stadionu trénovat HC Pumy.

Podle Kocha tato suma zatím nebyla použita na nic. „V současné době jsou tyto peníze v rezervním fondu, kam se z rozpočtu na sportovní činnost pět milionů čtyři sta tisíc odvádí tři procenta na nečekané události, o nichž jsme předem nevěděli," vysvětlil Koch.

O těchto necelých 170 tisíc teď může žádat jakýkoli sportovní oddíl, který Pelhřimov podporuje. „Tato částka není vázána na Medvědy. Může o ni zažádat jakýkoli jiný sportovní klub. A pokud bude někdo žádat z této částky vyšší díl než 50 tisíc, bude jeho přidělení schvalovat zastupitelstvo. Pokud o ni do konce roku nikdo nepožádá, rozpustí se mezi všechny sportovní oddíly, které město podporuje," uvedl situaci na pravou míru Koch.

Tato částka byla Medvědům odebrána proto, že přestali být provozovateli pelhřimovského zimního stadionu a mládež by ji tak odvedla Ledním medvědům, s. r. o. „Když částku, o kterou jsme přišli, vydělíte počtem hodin, každá hodina trénování mládeže na stadionu nás teď vlastně stojí čtyři sta sedmdesát pět korun," uzavřel Aleš Kučera.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení