Zásadní protikuřácký zákon, jehož cílem je milovníky cigaretového dýmu či vůně doutníků a dýmek vyhnat jednou pro vždy ze všech veřejných prostor, nejspíš začátkem ledna platit nebude.

Majitelé restauračních zařízení, kaváren a barů na Pelhřimovsku v úterý s napětím sledovali, jak dopadne návrh zákona ohledně zákazu kouření. V některých restauračních zařízeních by zákon uvítali.

Na druhé straně navrhovaný protikuřácký zákon starosti provozovatelům restaurací nedělá. „Zatím se nic nezměnilo, tak to neřeším. Až zákon opravdu schválí a až vejde v platnost, tak to ve Spolkovém domě vezmeme jako fakt. A podle mého názoru to personálu, a dokonce samotným hostům tolik vadit nebude," komentovala provozní Spolkového domu v Humpolci Tereza Vaňková.
V pelhřimovském podniku Restaurace & Steak House Pod Věží by zákaz kouření uvítali „Sledoval jsem jednání a jsem docela zklamaný, že to zase nevyšlo," reagoval majitel Restaurace & Steak House Pod Věží Tomáš Kratochvíl. „Já bych byl rád, kdyby zákaz kouření v restauracích platil celoplošně. Do restaurace se naučili chodit kuřáci a i přes kvalitní odvětrávací systém zůstává uvnitř nakouřeno. Přes zimu samozřejmě nemůžeme tolik větrat okny," doplnil Kratochvíl.

Zmínil také, že návštěvníci restaurací si určitě zvyknou. „Kdo je rozumný, bude chodit kouřit ven, a možného většího úbytku zákazníků se moc neobávám," dodal Tomáš Kratochvíl.

Prozatím prosazovaný návrh nekuřáckého zákona nevadí ani lidem, kteří do kaváren a hospod chodí a s nimž jsme se na toto téma bavili. „Budu to řešit, až takový zákon opravdu bude schválen. A než to poslanci schválí, tak to si ještě chvilku počkáme," zmínil Marek Zavada z Pelhřimova.

Zákaz kouření měl podle původního plánu platit už v lednu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček prosazuje zákon o úplnému zákazu kouření v restauracích a barech, a to včetně vodních dýmek a elektronických cigaret.

Zákaz kouření by platil i na koncertech v uzavřených místnostech a obce by navíc mohly zakázat kouření na venkovních festivalech.

Po úterním jednání sněmovny se mu to ale zatím nepodařilo. Koalice by se k projednávání chtěla vrátit příští úterý. Není ale vůbec jisté, že zákon poslanci schválí. Některým poslancům dokonce vadí navrhovaný zákaz používání elektronických cigaret na veřejných místech.

Johana Mrkvicová