Nárůst byl dán vyšším zájmem domácích hostů, zatímco počty zahraničních návštěvníků stagnovaly. Podle údajů Českého statistického úřadu ale hosté nocující na Vysočině zkrátili v uplynulém roce délku pobytu, a to o 1,3 procenta.

Od začátku října do konce minulého roku se počty hostů v ubytovacích zařízeních na Vysočině zvýšily jen o tři desetiny procenta. Na území kraje v této době přespalo dohromady 85 183 turistů, z ciziny z nich bylo 14 470.

Závislost na počasí

Rekreační zařízení v Kraji Vysočina jsou z velké části závislá na počasí. V prvním čtvrtletí minulého roku jim hostů dokonce ubylo. Způsobila to mírná zima s nedostatkem sněhu pro běžkaře.

Během jara pak návštěvnost stoupla o 6,8 procenta, v létě ale ubytovatelé na Vysočině opět částečně doplatili na nestálé počasí. V deštivém srpnu byly kempy téměř prázdné. Od července do září se tak počty ubytovaných návštěvníků v meziročním porovnání zvýšily jen o 2,5 procenta. V celém roce 2014 pro hoteliéry na Vysočině opět vzrostl význam domácí klientely. Čechů k nim přijelo 385 958, tvořili 85 procent všech hostů. Zahraničních návštěvníků nocovalo minulý rok v kraji 67 151, téměř stejně jako v roce 2013.

Turisté loni na Vysočině strávili dohromady 1,165 milionu nocí. Oproti roku 2013 byly jejich pobyty v průměru kratší o 1,3 procenta. Odliv se tolik netýkal domácí klientely, u níž počty přenocování klesly jen o desetinu. Zahraniční návštěvníci ale loni zkrátili pobyt na Vysočině průměrně o 8,2 procenta.

Vysočina se minulý rok zařadila mezi sedm krajů v České republice, které dokázaly přilákat více turistů než v roce 2013. Přesto se kraj řadí mezi tři nejméně navštěvované regiony. Na statistiky ale má vliv i to, že na Vysočině nejsou žádné lázně. Méně turistů než na Vysočině se loni ubytovalo v Ústeckém kraji a v Pardubickém kraji.

V Česku se v uplynulém roce zvýšil počet nocujících hostů o 1,5 procenta. Počty přenocování v meziročním porovnání ale klesly o čtyři desetiny procenta.