Prohlídka hradu, horký punč, vánoční cukroví a zdobení perníčků. To čeká teď každý víkend až do vánočních svátků návštěvníky hradu Kámen na Pelhřimovsku.

Jak řekla kastelánka Zlata Vobinušková, tradice hradního adventu začala před dvěma lety. „Hledali jsme způsob, jak k nám pozvat návštěvníky i v zimě,“ vysvětlila. Loni tradici přerušila covidová situace. Letos se k ní hrad zas vrátil. Například Milan Brukner přijel s manželkou na prohlídku z Prahy.

„Z Prahy na Vysočinu to není zas tak daleko. Jezdíme kolem. Máme na Pelhřimovsku chalupu. Adventní prohlídky hradu jsou jednou z mála akcí, kterou kvůli covidu nezrušili,“ poznamenal.

Klienti Jeřabiny nafotili kalendář.
Klienti pelhřimovské Jeřabiny nafotili pod taktovkou profesionála kalendář

Na přípravě adventních prohlídek se podílejí všichni zaměstnanci hradu. „Návštěvníci si u nás prohlédnou třeba sbírku betlémů, výrobky dětí z místní školy. Ochutnají cukroví. Připravili jsme punč, ale bez alkoholu, aby ho mohl ochutnat každý,“ upřesnila kastelánka. Už v sobotu dopoledne přicházeli na hrad první návštěvníci. Někteří volali předem a zjišťovali, jestli hrad není zavřený. „Máme objednané i větší výpravy, přijedou i školní děti z Pacova,“dodala.

Advent na hradě Kámen

Advent na hradě Kámen se koná každý víkend od 27. listopadu do 19. prosince večetně. Návštěvníky čeká vánočně vyzdobený interiér, procházka historií hradu, historie adventu a Vánoc, jejich zvyky a tradice. Adventní prohlídky začínají každou celou hodinu. První je v 10 poslední v 15 hodin. Na pokladně je vyžadováno potvrzení o testování/očkování/prodělání nemoci covid-19.

Zdroj: Hrad Kámen

Průvodkyně Veronika Hřebíková pracuje na hradě už pět let. Adventní prohlídku využila k tomu, aby návštěvníky seznámila s některými zajímavými tradicemi. Poslední plesy na hradě byly 29. listopadu. Pak už zábavy končily.

„Na svatého Ondřeje si ženy a dívky rády věštily budoucnost. Na Barborku chodily průvody hodných Barborek oblečených do bílých šatů. Podobně se oblékaly 13. prosince průvody Lucek. Ale ty byly zlé. Muže proháněly vařečkou a kontrolovaly, jestli hospodyně odpočívá,“ popsala průvodkyně některé už zapomenuté zvyky. Trochu jinak vypadal před stovkami let i svatý Mikuláš, Štědrý den i Boží hod.

V prostorách hradu viděli návštěvníci i zajímavou kolekci betlémů ze sbírky muzea v Pelhřimově. „První betlém postavili jezuité v Praze u svatého Klimenta v 16. století. Betlémy mohly být jen v církevních stavbách. Císař Josef II. Ale tuto tradici zakázal. Lidem to bylo líto, tak si začali stavět betlémy doma,“ vysvětlila Hřebíková.