„Rada zastává názor, že by hřiště jako prostor pro volný čas určitě mělo být zachováno. Dále, že než aby se mládež zdržovala a nudila v ulicích, je vhodnější, aby trávila volný čas sportem a pohybem," informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.
To podle něj znamená, že s ohledem na obyvatele v okolí by hřiště mělo projít změnou využití. „Tedy že by zde například mohly být posilovací stroje, případně nějaké další hrací nebo sportovní prvky. Bude nutné také řešit prašný povrch hřiště," dodal mluvčí radnice.
Sprostá slova lítají
Obyvatelé sídliště ve Srázné proti hřišti sepsali petici, na jihlavský magistrát dorazila v červnu tohoto roku. „Od roku 2013, kdy bylo předáno revitalizované hřiště do užívání, se na sídlišti ve Srázné ulici výrazně zvýšila hladina hluku a prachu. A to ve všední dny zejména v odpoledních hodinách a o víkendu po celý den. Důvodem je zřízení hřiště pro míčové hry, které je výhradně navštěvováno mladými, temperamentními sportovci, kteří v naší lokalitě nebydlí a během své činnosti jsou neúnosně hluční," píše za petiční výbor Jana Rychetská. Jedná se zejména o mladé Romy.
Navíc, když se obyvatelé Srázné pokusí děti na hřišti usměrnit, dočkají se nadávek. „Hluk, i velmi vulgární, je tak silný, že budí malé děti a kojence, o odpočinku lidí, kteří se vrátí ze zaměstnání, a důchodců nemluvě," řekla Rychetská.
Nová opatření
Kvůli opakovaným stížnostem občanů ze sídliště se na začátku června na jihlavské radnici uskutečnila s lidmi ze Srázné schůzka. Na tomto setkání se strany dohodly, že zrušení hřiště by byl krajní postup, který by problémové chování mladistvých nevyřešil.
Magistrát ale přistoupil na nová opatření. Například bude omezena provozní doba hřiště, a to denně od devíti do dvaceti hodin. Hřiště dostane nového správce a městská police zajistí osazení prostoru mobilní kamerou za účelem monitoringu činnosti na hřišti a také bude hřiště pravidelně kontrolovat. Radnice také oslovila Oblastní charitu Jihlava kvůli možné spolupráci a kontrole a dohledu nad problémovou mládeží v této lokalitě.
Hřiště vzniklo v roce 1992 jako součást sídliště. V roce 2013 Kraj Vysočina Jihlavě poskytl dotaci 162 tisíc korun na opravu hřiště, od té doby mají obyvatelé sídliště se zejména romskou mládeží problém. Kromě hluku nejsou výjimkou ani poškozená okna a dveře domů, které s hřištěm sousedí.