Ve výroční den úmrtí skladatele Gustava Mahlera 18. května festival zahájí Mahlerova symfonie číslo 1. Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit francouzský dirigent Patrick Gallois. Letošní ročník přinese podle ředitele festivalu Jiřího Štilce některé novinky.

„Festival rozšíří svoje působení také na Jindřichův Hradec, kde vystoupí Jihočeská komorní filharmonie. Novinkou budou i varhanní koncerty na Vysočině, a to v Humpolci na Pelhřimovsku a Netíně na Žďársku," řekl Štilec. Festivalové publikum se může těšit také na vystoupení zahraničních hostů, například polského souboru Sinfonietta Cracovia nebo britského tělesa Dover Quartet s klavíristou Davidem Marečkem.

Po zkušenostech z loňského ročníku, kdy spontánně vznikla mezi příznivci festivalu dárcovská iniciativa, se organizátoři podle Štilce rozhodli založit speciální dárcovské konto. Konto má číslo 2700933978/2010.

Příznivci festivalu a Mahlerovy hudby i všichni další na ně mohou zasílat své příspěvky. „Peníze budou využity na honoráře a notový materiál," uvedl Štilec. Festival se tak podle něj snaží rozšiřovat své dramaturgické možnosti a mezinárodní rozměr celé akce.

JAROSLAV BUČEK