Ti, kteří způsobují tento hluk, jsou převážně děti, které s práskáním na oslavu nového roku rozhodně nečekají. Obyvatelé jsou rozčileni, zvlášť, když vidí házet petardy nezletilé, kterým by vůbec neměly přijít do rukou. „Je to asi tři dny zpátky, šla jsem se synem z Billy domů a před námi šel zhruba desetiletý kluk a házel petardy. Vždy ji zapálil, hodil za sebe a ani 
nekoukal, zda za ním něk-
do nejde," okomentovala situaci ve facebookové skupině Humpolec uživatelka podepsaná Šárisek Marťane Pejskarová.

Podle tiskové mluvčí krajské policie Moniky Pátkové není užívání petard mladistvými trestné. „Samo o sobě používání petard nezletilými trestné není. Pokud by však došlo k nějakému zranění, šetřilo by se, jak k pyrotechnice dítě přišlo, jestli něco nebylo zanedbáno rodiči a který prodejce mu to prodal," řekla Pátková.

Prodej pyrotechniky je věkově odstupňovaný, drobné petardy si mohou koupit i děti. Zábavní pyrotechnika je však prodejná až osobám starším osmnácti let. Plošné kontroly policie v obchodech neprovádí, reaguje ale na případné poznatky a připomínky. Užívání petard by nemělo obtěžovat nadměrným hlukem ani nikoho nijak ohrožovat. „Kdyby to záleželo na mně, směla by se pyrotechnika odpalovat pouze po předchozím ohlášení místa a času. Za nedodržení by se na pokutách dala pěkně naplnit městská kasa," napsala k příspěvku uživatelka Kateřina Svobodová. Doba odpalování však daná není, jediným ohraničením je noční klid.

Velký problém představují petardy také pro psy a tím pádem i pro jejich majitele. „Už mě tím práskáním pěkně štvou, bydlíme u Billy a tady je to každý den a každou chvíli, člověk ani nemůže v klidu vyvenčit psa, protože ten se toho bojí a při každé ráně se rozklepe a běží ke dveřím," napsala na tu samou facebookovou skupinu uživatelka, která vystupuje pod jménem Veronika Pravárukarukyboží Kobližková. „Za mnou včera taky jedna petarda přilétla, když jsem venčila psa," přidala uživatelka pod jménem Katie Flattie Kulovaná.

Marie Sejková