Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) dohlíží na to, aby prodejci burčák nepřislazovali, nedobarvovali nebo neředili vodou. Inspektoři také kontrolují správné označení burčáku, zda mají prodejci v pořádku všechny doklady, které se týkají jeho nákupu, a v neposlední řadě dbají na hygienické zásady také v samotném místě prodeje.

„Od začátku srpna do této doby inspektoři provedli na Pelhřimovsku deset kontrol. K žádnému vážnějšímu pochybení u nich nedošlo," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Ten dodal, že u většiny kontrol inspekce provedla, kromě standardního šetření průvodní dokumentace a hygieny prodeje, i důležitá senzorická hodnocení nabízeného sortimentu.

Lidé mají zájem hlavně o burčák

Lidé na Pelhřimovsku mají burčák rádi. Alespoň podle prodejců. Ti Deníkem oslovení se shodují, že zájem o nápoj z hroznů vinné révy je velký.
„Pro burčák k nám chodí lidé bez rozdílu věku. Nevidím ani rozdíl mezi muži nebo ženami. Nyní prodáváme litr moravského burčáku za cenu 69 korun," uvedla Olina Lažínská z Vinotéky Vinofol 
v Pelhřimově.

Lidé se většinou při nákupu burčáku řídí podle jeho barvy. Ta by podle odborníků měla být nažloutlá, s mléčným zákalem. Pokud má nápoj jinou barvu, třeba nahnědlou, mělo by to kupujícího ihned odradit. To samé by mělo být i s cenou. Pokud je jeho cena výrazně nízká, třeba okolo čtyřiceti korun za litr, je zřejmě rovněž něco špatně.

„U nás prodáváme litr moravského burčáku za 64 korun. Máme kvalitní burčák, který nám v září zkontrolovala i inspekce," přiblížila Šárka Příhodová z pelhřimovské Vinotéky u Mikuláše. Současně dodala, že největší nákupní boom týkající se burčáku letos zaznamenali zhruba před měsícem.

„Září u nás bývá tradičně vrcholem sezony. Pak zájem mírně opadává. Mohu říci, že lidé burčák kupovali ve velkém, třeba i deset, patnáct litrů naráz," okomentovala chování zákazníků Šárka Příhodová. Inspekce bude pokračovat 
v odběrech vzorků burčáku 
a hroznového moštu do konce prodejní sezony, tedy až do 30. listopadu.