Co se vám honilo hlavou, když jste byl přímo na místech spojených s útokem?
Jako novináři jsme byli pod ochranou policie, která nás do úplné blízkosti nepustila. Ale když jsem pozdě večer jel z Crépy en Vallois do Longport hlubokým lesem, kde policisté hlídkovali na klíčových uzlech, ale už ne v lesích, tak mě napadlo, že by teroristé mohli z lesa vyskočit a pokusit se získat můj vůz, aby s ním mohli uprchnout. Určitě byli tam, kudy jsem jel. A ráno se ukázalo, že ráno tuto strategii také zvolili. Jinak jsem se hlavně soustředil na svou práci.

Vnímal jste nedělní manifestaci tak, že Francie jednotně nehodlá ustupovat ze svého pojetí svobody slova, tedy i za cenu toho, že ostřejší vtip o islámu vyvolá další odezvu?
To se ukáže v budoucnu. Není vyloučeno, že tak ostrou satiru, jakou dělal Charlie Hebdo, už neuvidíme, i když oni sami ve středečním čísle plánují karikaturu Mohameda.

Má většina lidí ve Francii strach z muslimských imigrantů? Kdo podle vás nese vinu za jejich neschopnost se adaptovat?
Nelze směšovat muslimské imigranty a radikální extremisty. Pět let jsem hrál fotbal v mužstvu, kde bylo osmdesát procent muslimů, a ti všichni byli ve Francii spokojení. Praktikovali ramadán a nikdo z jejich okolí v tom neviděl problém. Jsou ale skupinky, které se radikalizují a chtějí útočit na všechny bezvěrce.

Není problém i v tom, že liberální Evropané přílišnou tolerancí rozbíjejí tradiční křesťanské hodnoty, ale pak se diví, že jiné náboženství to má nastavené jinak a má některá tabu?
Neexistuje jednoznačné řešení. Některé karikatury Charlie Hebdo považuji za výborné, jiné za slabší a některé za vyloženě provokativní až neslušné. Ale otázka takhle nestojí. Komu se to nelíbí, ať si to nekupuje a myslí si o redaktorech, co chce. Ale ve svobodné společnosti by lidé měli mít možnost vyjadřovat svobodně své názory. I když ne zrovna způsobem, jakým to dělají Pussy Riot – nechápu, proč mají takovou publicitu za to, že močí v kostele. Nedávno rozvázala televizní stanice Itele spolupráci s Ericem Zemmourem, který se nechal vmanévrovat do situace, kdy přitakal na dotaz, zda by měli být muslimové z Francie deportováni – sám to ale neřekl. Je známý hodně pravicovými názory, ale měl by mít možnost je říkat a měl by být porážen argumenty, a ne cenzurou. Podle mě Evropa brání své hodnoty velmi liknavě, ale to nesouvisí s debatou o svobodě slova. Doporučuji film Miloše Formana Lid versus Larry Flynt, kde je toto téma popsáno dokonale, bez vyloženě náboženských konotací.

Posílí teď názor krajně pravicové političky Marine Le Penové, že má Francie vůči přistěhovalcům přitvrdit?
Není pochyb, že po útocích vyjde Marine Le Penová posílena. A ještě více ji posílí rozhodnutí prezidenta Hollanda nepozvat ji na nedělní manifestaci. Nyní ji podporuje čtvrtina voličů. Tak velkou část lidí nelze takto ignorovat, toto rozhodnutí je nepřesvědčí o tom, aby podporovali někoho jiného.⋌(hm)