Je velmi zranitelný, ohrožují ho například dušnost, epileptické záchvaty, infarkt myokardu, selhání srdce nebo závažná poranění hlavy a končetin. Řeč je o nejmodernějším pacientském simulátoru, který jako jedni z prvních využívají záchranáři na Vysočině. Figurína s mužskou tváří je bezdrátově připojena k monitoru, kde se zaznamenávají důležité „životní" funkce, a ovládá se pomocí notebooku.

„Simulátor je určen především pro posádky sanitek. Jde o to, aby v kritické situaci, kdy o záchraně lidského života rozhodují vteřiny, všichni přesně věděli, co mají dělat. Díky tomu, že se naučí koordinovat svou činnost a vzájemně spolupracovat, bude jejich zásah rychlejší a efektivnější," řekla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Na simulátoru, označovaném jako METIman, se budou kromě zaměstnanců záchranky školit také zdravotníci z nemocnic, hasiči i policisté. METIman nabízí přes třicet krizových scénářů, jako je zástava srdce, dušnost, astma, epileptický záchvat a podobně.

„Jsou to nejběžnější situace, se kterými se záchranáři setkávají v terénu. Scénáře můžeme podle potřeby upravovat. Figurína reaguje podle toho, co s ní záchranář dělá. Jde o to, nacvičit správné postupy, včetně správné aplikace léků, a vyvarovat se všech možných chyb. Což pak ulehčí a urychlí reálný zásah," sdělil náměstek ředitelky Filové Petr Novotný.

Figurína je mobilní, dá se s ní pracovat také v sanitce a v terénu. Připojit se může na běžně používané přístroje. Kraj Vysočina simulátor pořídil za více než 1,7 milionu korun. „Tento typ simulátoru nepatří k běžnému vybavení záchranných služeb. Využívají ho například v některých fakultních nemocnicích," doplnila Filová.

ZUZANA MUSILOVÁ