Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je pravý čas na přání. Budou padat hvězdy

Pelhřimovsko – Srpnová obloha nabídne k pozorování řadu seskupení.

5.8.2014
SDÍLEJ:

Dalekohled, pozorování oblohy. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

O jaká půjde a co kromě nich zájemci o astronomii budou moci ještě spatřit, pohovořil David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

„V pondělí 18. srpna dojde k seskupení Venuše a Jupitera. V šest hodin ráno bude Venuše 0,2 stupně severně, takže objekty budou vedle sebe velice blízko, ale bohužel v tuto dobu je už světlo, proto je nutné pozorovat tuto konjunkci před rozedněním," vysvětlil Sulaiman.

Obloha v sobotu 23. srpna v šestnáct hodin bude patřit seskupení Měsíce a Jupitera s tím, že Měsíc bude šest stupňů jižně. Vzhledem k času ji však nebude možné pozorovat, ale ráno 24. srpna bude možné vidět seskupení Měsíce, Jupitera a navíc Venuše.

O dva dny později, tedy 25. srpna, mohou pozorovatelé oblohy spatřit konjunkci Marsu se Saturnem. Poslední srpnová konjunkce, tentokrát Měsíce a Saturnu, připadá na 31. srpna. Během noci se v blízkosti tohoto seskupení objeví také Mars.

Meteorický roj Perseidy

„Jakousi srpnovou lahůdkou je ale hlavně pozorování meteorického roje Perseidy," zdůraznil David Sulaiman. Ten bude na obloze k vidění 13. srpna a maximum má ve dvě hodiny ráno. Padající hvězdy, jak se meteorickým rojům lidově říká, se dají pozorovat plus minus dva dny kolem uvedeného data. „Bohužel Měsíc bude těsně po úplňku, takže bude velmi jasný a podmínky k pozorování roje nebudou úplně ideální," upozornil Sulaiman.

Co se týče planet, tak pozorovatele bude v srpnu těšit pohled na Mars a Saturn, které se objevují na jihozápadní večerní obloze. Venuše a Jupiter budou vidět naopak ráno hned nad východním obzorem. Jupitera bude možné spatřit v druhé polovině měsíce.

Co jsou meteorické roje?

Pro pozorovatele jsou meteorické roje atraktivní hlavně po vizuální stránce. Lidově řečeno se jedná o padající hvězdy, které se rozzáří, proletí oblohou, kde za sebou nechají dráhu, a někdy se může stát, že i vybouchnou. Většinou jde o zbytek po kometě, která letí vesmírem a za sebou trousí zbytky jádra či materiálu, z něhož je složená, a naše Země tyto úlomky přitahuje. V kosmu se jim říká meteoroidy, na obloze to jsou meteory, a pokud dopadnou na zem, jedná se o meteority. Na dohledávání meteoritů dopadlých na Zem se specializuje například hvězdárna v Ondřejově u Prahy. Všechny meteorické roje se objevují v pravidelných periodách. Jsou pojmenovány podle toho, z jakého souhvězdí zdánlivě vylétají (tomuto místu se říká radiant, střed průletu). Meteory z meteorického roje Perseidy tak zdánlivě vylétají ze souhvězdí Perseida.

Autor: Aneta Slavíková

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ a MŠ Herálec

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ a MŠ Herálec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení