Krajské město své první občánky většinou oceňuje pamětním listem a pěti tisíci korunami. „Předpokládám, že tradici i letos dodržíme, protože nebyla avizovaná žádná změna," uvedl náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Spíše symbolický dar pak svým prvním novorozencům předává telčská a polenská radnice. „Jako každý rok máme z rozpočtu vyčleněno tisíc korun pro prvního novorozence Polné. Je to spíše symbolické ocenění," uvedl polenský starosta Jindřich Skočdopole (nezávislý).

Třešť svým prvním občánkům peníze nedává. „Nechceme nikoho zvýhodňovat. Ceníme si každého," podotkl starosta Třeště Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

I zastupitelé krajského města v minulosti uvažovali o zrušení obdarovávání. „Narození dítěte je vždy pro rodinu stejně těžké, ať už je to v lednu, či v březnu. Nakonec se ale tento zvyk přece jen zachoval, protože už se stal tradicí," okomentoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Vlnu hlasů proti obdarovávání novorozeňat zvedl i hoax z roku 2011, tedy nepravdivá a hanlivá informace, která kolovala po internetu a urážela rodiče prvního jihlavského občánka v roce 2011. Jihlavská radnice poté lež vyvrátila.

Kraj Vysočina má pro první miminko v kraji připravený šek na deset tisíc korun a zlatý šperk v podobě znamení zvěrokruhu.

„Vedení kraje dodržuje tradici vítání prvního občánka už od roku 2002. V havlíčkobrodské nemocnici se tehdy vteřinu po půlnoci narodil Vojtíšek Ostatnický, který byl i prvním miminkem v republice, vzpomenula mluvčí kraje Jitka Svatošová.

IVANA HOLZBAUEROVÁ