Nápad se líbí také Markovi Grande z Jihlavy. „Prohlédl jsem si prezentaci, jak by se město mohlo rozrůstat směrem na jih a přijde mi to jako rozumný krok. Líbí se mi i to, jak je tam zakomponovaná zeleň, parky a vyhlídka,“ svěřil se Deníku.

Konkrétně se jedná o území, které je vymezené Znojemskou a Telečskou ulicí a jihlavským obchvatem. „Je to takový nezastavěný klín blízko centra. Výhodný a smysluplný je nejen pro své potenciální obyvatele, ale i pro provoz města,“ přiblížil architekt Pavel Hnilička, který zpracoval ideovou studii.

Zmíněné území leželo dlouhou dobu ladem a jeho potenciál nebyl nijak využitý. „V posledních letech se o tom hodně diskutovalo. Nakonec jsme se rozhodli, že necháme zpracovat takzvaný masterplan, jestli je tato lokalita vhodná k zastavění, případně v jaké rozsahu,“ prozradil Vít Zeman, náměstek primátorky Jihlavy pro územní plánování.

Meteostanice poskytují významné informace  odpovědným pracovníkům v rozhodovacím procesu údržby v zimním období.
Silničáři na Vysočině mají novou meteostanici. Pomůže k rychlejším zásahům

Samotnou koncepci staveb, dopravy a přírodních prostranství pak architekt se svým týmem představil během on-line diskuze. Ta se kvůli protiepidemiologickým opatřením konala na Youtube.

Úplně nová čtvrť

Lidé se zajímali třeba o možnosti parkování nebo postupu zástavby. „Měl by platit princip, že se staví od města ven, aby na sebe jednotlivé domy navazovaly. Co se týká parkování, tak u bytových domů se jako nejjednodušší varianta jeví postavit jednopatrovou garáž se zeleným dvorem na střeše,“ odpověděl architekt Hnilička.

V podstatě by tady vznikla úplně nová čtvrť s několika domy, ulicemi a náměstíčkem. „Jen část této lokality je územním plánem určená k zastavění. Zbytek je rezerva,“ upozornil Zeman.

Nechyběla by ani zeleň. „Počítáme také s parkem se zastoupením luk a stromů. V nejvyšším bodě by pak mohla vyrůst i vyhlídková věž,“ doplnil Hnilička.

Ilustrační snímek. Pouta
Třináct úderů. Smrt bezdomovce u rybníku v Jihlavě budou soudit jako vraždu

Nešlo by však o typické panelákové sídliště. „Neplánujeme žádné osmipatrové domy. Chceme tady mít nízké kompaktní domy, které respektují okolní přírodu. Bavili jsme se maximálně o pěti patrech,“ nastínil Hnilička možný vzhled oblasti na jihu Jihlavy.

I tak by tady ale mohlo najít nový domov až devět tisíc lidí. „Tato plocha má skutečně velký potenciál a kapacitu. Pro Jihlavu, která má teď lehce přes padesát tisíc obyvatel, by to znamenalo velký nárůst a prostor pro další možnosti. Hlavně pro budoucí rozvoj,“ podotkl Hnilička.

Pokud by se ještě někdo chtěl ke studii vyjádřit a nestihl on-line debatu, má možnost. „Připomínky sbíráme do 30. listopadu na emailu tereza.kafkova@jihlava-city.cz. Pak je budeme vyhodnocovat a na jejich základě dotáhneme návrh do finále,“ dodala Tereza Kafková z kanceláře městského architekta.