V sobotu 29. srpna 2015 Jihlava slavnostně otevřela Sportovně relaxační centrum Český mlýn. Areál otevřel primátor města Rudolf Chloupek s podporou hokejisty, účastníka naganského triumfu, čtyřnásobného mistra světa Martina Procházky. Ten potom za doprovodu náměstka primátora pro dopravu Jaroslava Vymazala provedl in-line bruslaře, ale také cyklisty a další účastníky na koloběžkách či skateboardech po novém okruhu. Několik desítkám zájemců pak věnoval svůj podpis. Celé odpoledne patřilo exhibicím na skateboardech a kolech - MTB a BMX. Na svoje si přišly děti, které si mohly zasoutěžit o pěkné ceny.

Pozornost na sebe při exhibicích na kolech právem strhnul Damjan Siriški. Třicetiletý bohatě tetovaný MTB freestyle biker vyučuje na vysoké škole fyziologii, pracuje na doktorském titulu a hraje na kytaru v metalové kapele. Rodák z města Podgorica v Černé Hoře ale především neskutečně jezdí, je držitelem bronzové medaile z Japonska z mistrovství světa v biketrialu.

Nejvýraznější stavbou sportovně relaxačního centra je aktuálně jeden z nejmodernějších skateparků v ČR, dále osvětlený bezmála kilometrový okruh pro in-line bruslaře a cyklisty, na nějž navazuje stezka pro chodce a cyklisty podél řeky, která se u restaurace Starka novou lávkou napojuje ke stezce při ulici Romana Havelky a vytváří tak více než tříkilometrový okruh. V areálu jsou travnaté plochy například pro míčové sporty, venkovní posilovací stroje, velké dětské hřiště, na březích vznikly nové přístupy k řece, veřejnosti budou k dispozici relaxační louky. Zhruba 500 metrů nové cyklostezky zároveň plní úlohu ochranné hráze řeky Jihlavy při stoleté vodě.

Do dětského hřiště bude radnice ještě do konce tohoto roku doplňovat další hrací prvky, nedaleko vyroste nové workoutové hřiště, tedy vybavení pro sportovce, kteří se věnují disciplíně posilování s váhou vlastního těla.

Stávající cyklostezku podél řeky v ulici Romany Havelky zejména od jara do podzimu využívají desetitisíce cyklistů, in-line bruslařů i chodců a běžců. „Sportovně relaxační areál Český mlýn je dalším krokem dlouhodobého záměru města využívat údolí řeky pro volný čas obyvatel. Těší nás, že už v nyní zde obyvatelé města volný čas opravdu tráví," uvedl primátor města Rudolf Chloupek. U řeky se nachází např. tenisová hala a kurty, tělocvičny, koupaliště Vodní ráj, dětská hřiště, lezecká stěna, sportoviště, zoologická zahrada, amfiteátr letního kina ad. Ke vznikajícímu sportovně-relaxačnímu centru se před nedávnem připojila i soukromá aktivita rodinného parku Robinson.

Na projekt byla přidělena dotace z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod více než 30 mil. Kč, celkové náklady stavby včetně DPH činí necelých 40 mil. Kč.