Uvidí v ní to, jakým způsobem se dříve lidé snažili viníky dotlačit k přiznání jejich činů.

„Dnes nám to může připadat hrozně vzdálené, ale ve středověku bylo mučení běžnou součástí života. Když někdo něco provedl, čekal každou chvíli, že si pro něj prostě přijdou," uvedl Josef Dvořák, který spolu se svým synem expozici připravuje. Společně provozují v Jihlavě i strašidelné bludiště. „Návštěvníci, kteří navštíví jak šatlavu, tak bludiště, budou mít nižší vstupné. Lístek do šatlavy jinak stojí čtyřicet korun," řekl Dvořák.

Jihlavskou šatlavu zájemci naleznou v budově z poloviny 19. století, která v minulosti soužila jako věznice. Zvenčí tomu dnes již napovídají jen zamřížovaná okna. Uvnitř je ale prostor zcela autentický. Do deseti cel mohou návštěvníci nahlédnout malým kulatým kukátkem ve starých dřevěných dveřích, na kterých jsou kovové zástrčky. Uvnitř úzkých místností, do nichž proniká světlo přes zamřížovaná okna a dřevěné okenice, příchozí objeví kromě pavučin i různé způsoby mučení a dozvědí se, co to znamená, když byl někdo dán do klády či na oslí hřbet.

„Rodiče se rozhodně nemusejí bát vzít s sebou děti. Když se nebojí do strašidelného bludiště. Lidé si tu přečtou o různých způsobech mučení a jen některé popisy jsou doplněny expozicemi. Způsobů poprav je totiž asi dvacet a mučicích postupů zhruba sedmdesát. To by se nám sem všechno ani nevešlo," řekl Dvořák.

V jedné z místností budou vystaveny i mučicí nástroje, v další fotografie sto třiceti pistolí a několik jejich replik. „Chceme udělat takovou soutěž. Kdo najde dva stejné obrázky pistole, bude mít vstupné zdarma," pousmál se Dvořák. Expozici doplňuje i informační tabule o historii popravišť v Jihlavě, kterou připravil historik Zdeněk Jaroš. „Jihlava byla takové město popravišť. Bylo jich tu šest, což je skutečně hodně. Také budova věznice je unikátní. Cely se totiž většinou přistavovaly k budovám, ale tohle vězení stojí samostatně," zmínil Dvořák a dodal, že dle jeho názoru vězeňství, ke kterému patří i mučení a popravy, je neodlučitelně spjato s historií.

Budova v Křížové ulici patří PSJ a dříve v ní byly sklady. Dvořákovi ji nyní mají v nájmu. „Byla by škoda tyto unikátní prostory neukázat veřejnosti," namítl Dvořák.

Ivana Holzbauerová