Letošní rok si jihlavské podzemí připravilo pro návštěvníky řadu novinek. K svítící chodbě tak přibudou další lákadla.

Jedním z nich jsou noční prohlídky s posledním jihlavským havířem. „Jedná se o cestu do hlubin historie města, doprovází ji řada povídek a historek," uvedl David Kočka ze sdružení Georgii Agricola, které je provozovatelem podzemí.

Havíř zájemce zavede do známé svítící chodby, kde se prý objevuje duch člena někdejší švédské okupační posádky. Prohlídky se konají v průběhu letních prázdnin každý pátek od 19 do 21 hodin.

Příležitost převléct se do kostýmů a vyrazit do podzemí měli doposud návštěvníci pouze v prosinci, kdy se tradičně koná pohádkový večer s názvem Peklo. Letos v březnu se v programu objevila cesta pohádkovou říší. Vedení na listopad připravuje prohlídku s tématem Halloween. „Na rozdíl od Pekla bude tento večer mnohem více strašidelný, budou zde například postavy ze známých hororů. Nebude to nic pro slabé povahy," prozradil Kočka.

Kromě tematických prohlídek nabízí podzemí také řadu expozic. Zájemci mohou navštívit stálou výstavu O vzniku Jihlavy a podzemí. Letošní novinkou je expozice minerálů, ve které je zastoupeno všech pět kontinentů, ta je umístěná v Křížové chodbě.

Zajímavostí je také výstava věnovaná sanaci jihlavského podzemí. „Zpevňování chodeb betonem začalo v šedesátých letech minulého století, návštěvníci se tady dozvědí, jak se takováto práce dělá," informoval Kočka.

Mezi nová lákadla patří od dubna i lis na ražbu mincí, kde se razí kopie pražského groše, moravského denáru a jihlavské pamětní mince. „Stříbro na výrobu mincí je ve skutečnosti směs cínu a mědi, místo zlata používáme mosaz, stroj by zvládl i drahé kovy, problém by ale nastal s cenou," řekl Kočka. Dodal také, že od začátku provozu, tedy od prvního dubna, si lidé vyrobili zhruba 300 mincí. Denně jich vznikne v průměru šest.

V současné době se dokončují práce na nové prohlídkové trase. Ta bude mít délku přibližně jeden a půl kilometru a povede přímo kolektory i historickou částí podzemí. „Jedná se o tři patra kolektorů, do jednotlivých pater se budou lidé dostávat po žebřících, trasa tedy nebude vhodná pro děti, seniory a podobně," uvedl správce jihlavského podzemí Jan Šustr. Zpočátku bude přístupná pouze pro odbornou veřejnost.

Vedení podzemí má v plánu přidat ještě expozici středověku a vystavit sbírku minerálů.

Prostory jsou otevřené denně od 9 do 17 hodin.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ