Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiřice nechtějí o les přijít. Podají odvolání

Jiřice – Jiřičtí zastupitelé se jednomyslně shodli na podání odvolání ke krajskému soudu.

30.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ÚZSVM

Nesouhlasí totiž s rozhodnutím pelhřimovského okresního soudu, který koncem května dal za pravdu Římskokatolické farnosti Jiřice, jež si nárokovala les u rybníku Peruš směrem na Horní Rápotice.

Pět hektarů pozemku dosud patřilo Jiřicím. „Znamená to, že jako obec o tento majetek přijdeme. Pozemek se vrátí státu a otázkou zůstává, jak s ním stát naloží, zda jej zahrne do náhrad v rámci církevních restitucí," přemítal po vynesení rozsudku jiřický starosta Miroslav Jirků (za STO).

Lukáš Peška, mluvčí Biskupství královéhradeckého, pod nějž Římskokatolická farnost Jiřice spadá, zmínil, že se jedná o jediný pozemek, u kterého se farnost obrátila na soud, aby přezkoumal, zda byly splněny zákonné podmínky k tomu, aby přešel z majetku státu na obec. „Jedná se o pozemek, který byl jako církevní vlastnictví zapsán v pozemkových knihách od jejich založení v 19. století. Farnost namítala, že zákonné podmínky pro přechod pozemku ze státu na obec nebyly splněny a pozemek je stále de iure v majetku státu," komentoval Peška.

Podle slov Miroslava Jirků se jiřičtí zastupitelé přiklonili k odvolání i proto, že se dozvěděli o podobných případech, v nichž nakonec obec uspěla. „Okresní a krajský soud dal v rozsudku za pravdu církvi, ale Nejvyšší soud souhlasil s druhou stranou. Doufáme, že ještě máme šanci," zmínil starosta.
Jiřice kvůli vlastnictví pozemků čeká ještě jeden soud. Žalobu na určení vlastnického práva ke čtyřiceti hektarům lesa v lokalitě známé jako Trucbába podala koncem loňského roku Kanonie premonstrátů v Želivě. Starosta zmínil, že stále termín tohoto soudního jednání nezná. „Na první schůzce se nám zdálo, že premonstráti budou nakloněni domluvě. Později mi ale pan opat sdělil, že rozhodnutí nechají na soudu," řekl Jirků.

Želivský opat Jáchym Jaroslav Šimek potvrdil, že chtějí, aby pravdu hledal soud. „Mám zodpovědnost k minulým i budoucím bratřím a nemohou sám rozhodovat o majetku. Ať o právu rozhodne soud," uvedl opat.

Miroslav Jirků již dříve sdělil, že pokud obec 
o zmíněné pozemky přijde, bude to pro její rozpočet rána. „Obec nyní vlastní celkem 204 hektarů lesů a z těžby dřeva má roční příjem zhruba dva a půl milionů korun. Jakou částku tvoří příjem z lesů, které jsou předmětem dvou zmíněných žalob, však nedokážu vyčíslit," podotkl Jirků.

Autor: Aneta Slavíková

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení