Přišli o domov. Rodině Pekárkových z Kramolína na Pelhřimovsku vzal během několika hodin oheň vše, na čem jim záleželo. Událost byla o to tragičtější, že se stala krátce po Vánocích.

Jejich osud nenechal chladným spolumajitele Rodinného pivovaru Bernard Stanislava Bernarda. „Z každého lahvového nebo sudového piva, které se prodalo v naší značkové prodejně v Humpolci, jsme dali korunu bokem,“ přiblížil mluvčí pivovaru Radek Tulis myšlenku, jak zmíněné rodině pomoci.

Starosta Humpolce Karel Kratochvíl čelí výzvám k odstoupení. Foto: archiv pořadatele srovnávacího výzkumu Město pro byznys
Na humpolecké radnici to vře. Audit zastupitelstvo odmítlo

Pivovaru spolu se zákazníky se tak podařilo vybrat částku 217 784 korun, kterou jim symbolicky předali v pondělí 3. května. „Já nemám slov. Je to dojemné cítit takovou podporu. Nečekali jsme to a díky vám budeme moci stavět,“ vyznal se ze svých pocitů Daniel Pekárek, hlava rodiny.

Akustický koncert

A nešlo o jen tak ledajaké předání. Zazpíval jim u toho český zpěvák Kamil Střihavka se svou skupinou Leaders!, který v novém návštěvnickém centru Bernardu natáčel akustický koncert. „Mohli jsme k Pekárkovým zajet jen s šekem nebo je pozvat k panu Bernardovi do kanceláře, ale řekli jsme si, že je exkluzivně pozveme k nám do zbrusu nového návštěvnického centra,“ prozradil Tulis.

Na záznam Koncertu pro Humpolec se lidé mohou podívat 17. května. „Už podruhé jsme museli z epidemických důvodů přeložit oblíbený Bernard Fest. Proto jsme se rozhodli fanouškům nabídnout alespoň drobnou náhradu,“ vysvětlil Tulis.

Pekárkovi přišli o dům 27. prosince poté, co jim bouchla kamna. Požár se tehdy kvůli velmi silnému větru rozšířil velmi rychle. „Během necelé hodiny jsme jako rodina přišli úplně o vše, co vám tvoří domov,“ posteskla si tenkrát jedna z dcer, Anna Pekárková.

V pondělí 3. května otevřelo po delší pauze i kadeřnictví U Lucky v Kamenici nad Lipou.
Letos poprvé v práci: Kadeřnice z Kamenice vyměnila vánoční stromek za tulipány

Rodiče v onen osudný den byli v práci, doma byly jen mladší dcery Valentýna a Marie. „Zatopila jsem s tím, že mám všechno hotové, mamka bude ráda. Pak jsem šla do sprchy a najednou slyším, jak sestra křičí, že hoří. Všechno se stalo opravdu rychle,“ zavzpomínala Valentýna.

Škodu hasiči odhadli na dva miliony korun. „Na následky požáru zemřela i milovaná kočka, která do poslední chvíle bojovala o život v tatínkově náruči. Byla na ten dům opravdu vázaná a bohužel tam zůstala,“ svěřila se smutně Anna Pekárková.

Dát to do pořádku

Pekárkovi teď dočasně bydlí v Pelhřimově. Co nejdříve by se ale chtěli vrátit zpět do Kramolína. „O jiném místě ani neuvažujeme. Je to krásný pozemek a máme to tam rádi,“ přidala se další z dcer, Marie.

„Milujeme Vysočinu. Přestěhovali jsme se sem před deseti lety z Prahy a už bychom neměnili. Ze začátku jsme z toho, co se stalo, byli úplně mimo, ale řekli jsme si, že to musíme uklidit a dát co nejdříve do pořádku. Pozůstatky našeho původního domu už jsme zlikvidovali a můžeme začít stavět,“ prozradila maminka Ivana Pekárková.

Dělníci pracovali v noci, aby co nejméně omezili dopravu na dálnici D1.
Práce na D1: u Humpolce v noci odstraňovali lana z ekoduktu, podívejte se

Za tím, o co přišli, už udělali tlustou čáru. „Najednou si uvědomíte, na čem v životě opravdu záleží, a že materiální věci to opravdu nejsou. Důležité je, že jsme všichni spolu,“ usmála se maminka a ostatní členové rodiny souhlasně přikyvovali.

Vlna solidarity, kterou celý příběh vyvolal, Pekárkovy dojala. „Neskutečně nám pomohli sousedi, kteří hned založili transparentní účet, pak také kolegyně v práci, postupně se napojilo spoustu lidí nejen z Vysočiny, ale i z Prahy nebo ze Slovenska, dokonce mi napsala Lucie Bílá, teď pan Bernard… Všem jsem opravdu nesmírně vděčná,“ svěřila se Ivana Pekárková.