Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášterní kostel Nanebevzetí se zaskvěl v celé své kráse

Želiv, Svatý Kříž – Už na půlnoční mši se mohli návštěvníci kláštera premonstrátů v Želivě, jak prozradil provisor kanonie Jakub Med ze Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku, kochat krásou štědrovečerního klášterního kostela a obdivovat výsledky práce desítek odborných týmů.

29.12.2015
SDÍLEJ:

Želivský klášterní kostel, který letos prošel kompletní rekonstrukci, má šanci být bazilikou.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Želivský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam často míří kroky obdivovatelů církevních staveb z celého Havlíčkobrodska, prošel náročnou rekonstrukcí.

„Opravy kostela jsem převzal letos ve dvou etapách, a to k 28. 11. a k 16.12. První na řadě bylo převzetí stavebních prací a restaurování malých varhan, druhý termín znamenal kompletní mobiliář. Velké varhany se budou restaurovat do konce roku. Na jaro pak zbývá ladění, intonace a zvukové zkoušky," informoval provisor Med. Předpokládaný termín, kdy se varhany naplno rozeznějí, je květen 2016.

Podle provisora se v případě kostela jedná o dílo velkého rozsahu a mimořádné důležitosti vzhledem k hodnotě stavby a konceptu mobiliáře, což dohromady tvoří úchvatný celek.

„Pozdější doplňky, což by měly být asi dvě až tři sochy, jsou dnes už organickou součástí interiéru," dodal provisor kláštera. Už při vstupu každého návštěvníka musí uchvátit mystická hra světel a celého místa, což byl evidentně záměr autora celé stavby, slavného stavitele Santiniho. Poté, co byly odstraněny necitlivé přemalby 19. a začátku 20. století se kostel doslova rozzářil. „Náklady na rekonstrukci byly 33 milionů korun. Financováno toto bylo z programu kostel Narození Panny Marie v Želivě, středisko pro duchovní a kulturní obnovu regionu – projekt IOP," upřesnil Med.

Ostatky světce

Během samotných oprav se objevila řada komplikací. „Málokdy se podaří, aby se rekonstrukce v takovém rozsahu obešla bez problémů. Například stavebníci až na lešení zjistili, že stavba má velké trhliny na různých místech. Přímo při práci přišli na statické nedostatky. Ale jejich práce skončila v termínu," uvedl příklady Med. Dodal, že i když před samotnými zásahy odborníci provedli základní výzkum, aby co nejpřesněji zjistili, co je v kostele čeká, nedá se zabránit tomu, aby se při práci vynořily nepředpokládané potíže. „Co se týče restaurování varhan, až po jejich demontáži je možné odhalit skutečné poškození. Až pak dotyční mohou stanovit postup oprav," vysvětlil Med. Co želivským premonstrátům udělalo naopak velkou radost, bylo, že díky rekonstrukci našli ostatek svatého Norberta. „Jde o zakladatele našeho řádu, takže je to pro nás velká cennost," řekl s potěšením provisor a zároveň doplnil, že objevili dalších pár zajímavostí. „Především se jedná o kunsthistorické zajímavosti, například o výjimečné technologické postupy na uměleckých předmětech," přiblížil Med.

Gotická bazilika premonstráckého klášterního kostela Narození P. Marie v Želivě vznikla přestavbou románské stavby v pozdním 14. století. Po rozsáhlém požáru v roce 1712 přistoupil opat Jeroným Hlína k hledání architekta a projektanta, který by kostel upravil. Santini přichází do Želiva v roce 1714, aby vypracoval projekt a následně až do roku 1720, kdy byl kostel dokončen, stavbu dozoroval. Jeho variace na středověké předlohy působí ve své hmotnosti neskutečně křehce.

Autor: Aneta Slavíková, Štěpánka Saadouni

29.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení