VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klienti ústavu z Křižanova dostali čtyři nové domky

Žďársko - Dva nové domky poblíž polikliniky v Bystřici nad Pernštejnem, v nichž najde svůj nový domov i prostor pro denní aktivity a terapie dvanáct klientů ústavu sociální péče z Křižanova, byly včera slavnostně uvedeny do provozu. Dnes budou dva podobné domy pro stejný počet klientů otevřeny ve Sluneční ulici ve Velkém Meziříčí.

18.12.2014
SDÍLEJ:

Dva nové domky pro celkem dvanáct klientů Ústavu sociální péče v Křižanově včera odpoledne slavnostně otevřeli v Bystřici nad Pernštejnem. Jedná se o osoby, které jsou s podporou ošetřujícího personálu schopny žít život podobný jako ostatní zdraví lidé. Foto: Deník/Ondřej Švára

„Prostřednictvím transformace sociální péče rozšiřujeme možnosti péče o druhé. V případě křižanovského ústavu a jeho klientů, z nichž někteří žijí v pronajatých bytech, jsme si již ověřili správnost volby nového způsobu péče o lidi se znevýhodněním," řekl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.

Program transformace sociálních služeb umožňuje lidem s lehčí formou postižení žít podobný život, jako vedou zdraví lidé. Jsou s podporou ošetřujícího personálu schopni žít v malých domácnostech, vykonávat běžné činnosti či pracovat v chráněných dílnách. Nemusejí tak svůj život trávit výhradně za zdmi ústavu, když to jejich zdravotní stav nevyhnutelně nevyžaduje.

Žít jako jiní

„V Bystřici najdou nový domov naši klienti s vyšší a střední mírou podpory. Ve Velkém Meziříčí pak budou žít lidé, kteří vyžadují střední míru podpory," vyjádřila se ředitelka Ústavu sociální péče Křižanov Marie Bartošková.

Personál, který bude zajišťovat chod jednotlivých domácností, se bude snažit o každodenní zapojování klientů do běžného života. Půjde o zahradní práce, práce v domácnosti a různé volnočasové aktivity. „Klienti budou chodit do školy, navštěvovat terapeutické dílny či využívat nabídky služeb v daném městě," dodala Bartošková.

Nové stavby, vycházející vstříc začlenění lidí s postižením do běžné společnosti, vyrostly v Bystřici i v Meziříčí za necelý rok. „Prostavěno bylo jednatřicet milionů korun. Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí a rovněž z rozpočtu Kraje Vysočina," popsala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová s tím, že v Bystřici se nové domky nacházejí v blízkosti centra města a ve Velkém Meziříčí se stavělo ve čtvrti s rodinnou zástavbou.

Pro potřeby transformace byly podle Jitky Svatošové vybírány takové lokality, aby jejich noví obyvatelé nebyli odtrženi od ostatního dění ve městech.

V Bystřici nad Pernštejnem i ve Velkém Meziříčí, kde nové bydlení vzniklo, se v souvislosti se záměrem do něj přestěhovat mentálně a tělesně handicapované lidí neobjevily žádné stížnosti. „Těšíme se na nové sousedy. Věřím, že se jim život v Bystřici bude líbit," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že obyvatelům těsné sousedství postižených lidí, na které nebyli zvyklí, nevadí.

Podobně se vyjádřil také starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. „Nezaznamenali jsme žádný nesouhlas, nikdo se neohradil vůči tomu, aby u nás lidé z ústavu bydleli," konstatoval Necid.

Další nové domky pro klienty křižanovského ústavu se staví v Kadolci, samotném Křižanově a také v Osové Bítýšce. Postaveno bude celkem devět objektů, do kterých se postupně přestěhuje šestapadesát lidí.

Autor: Lenka Mašová

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení