„Zájem oproti předchozím letům je několikanásobný," potvrdil Pavel Chromý ze Starče. Ten se se zabývá servisem a prodejem klimatizací. „Dodavatelé jsou momentálně vyprodaní," podotkl.

Cena za pořízení klimatizace není malá, a tak řada lidí s její koupí váhala. Nyní mají zájemci smůlu. „Uvažovali jsme o její koupi už v minulosti, ale cena se nám zdála vysoká na to, že ji pořádně využijeme jen pár dní v roce. A letos je problém ji vůbec sehnat," poznamenala Anna Dvořáková.

Dvacet tisíc

Kdo si chce klimatizaci do budoucna obstarat, musí si nachystat částku v řádech desítek tisíc korun. „Cena záleží na délce vedení. Třiapůlkilowattová jednotka se pohybuje řádově kolem dvaceti tisíc korun," informoval Pavel Chromý.

Prázdnotou momentálně zejí také regály s ventilátory v obchodech s elektronikou. „Na odbyt jdou suprově. V podstatě máme již týden vyprodáno," hlásil Jiří Musil z prodejny Elektro Musil v Jihlavské bráně v Třebíči. „Ventilátory momentálně nemáme, ale zítra by měly přijít. Ještě se nám podařilo něco sehnat," oznámila prodavačka z Elektro Spáčil v Třebíči.

Zvýšený zájem potvrdila také mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregová. „Desetinásobně více oproti běžným dnům se prodávají klimatizace a ventilátory, pětinásobný je zájem o slunečníky," uvedla.

Podobný zájem zažil ve své prodejně Jiří Musil naposledy v roce 2012. „Loni a předloni se ventilátory téměř neprodávaly. To bylo sice také teplo, ale po pár dnech se ochladilo, takže lidé se zchladili. Letos, kdo zaváhal, tak má smůlu. Ještě v červenci jsme tady toho měli štosy a pak to byla otázka tří či čtyř dnů, kdy mizely po desítkách denně. Zbývají nám tady pouze kusovky menších rozměrů, ale větší stojanové už jsou pryč. A víme, že do konce září ani nebudou. I sklady evropských centrál jsou prázdné. Není to pouze problém České republiky," popsal Musil.