U čtyř je už zřejmé, že k tomu došlo v takzvaných přírodních ohniscích nákazy na Bystřicku a Velkomeziříčsku," informovala vedoucí žďárské epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová. Všichni nakažení jsou místní obyvatelé.

Žďárský okres patří k oblastem s hojným výskytem infikovaných klíšťat. Letos jsou navíc velice aktivní, což dokládá pravidelná předpověď na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Velmi často se objevují stupně 9 a 10 nejvyšší riziko.

Přírodní ohniska výskytu infikovaných parazitů se nacházejí na Bystřicku podél řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a na Velkomeziříčsku kolem toků řek Oslavy a Balinky. „Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, avšak proočkovanost populace je vzhledem k jiným evropským zemím stále nízká. Jde sice o nejčastěji vyžadované nadstandardní očkování, ale dospělí se často snaží chránit pouze děti a na sebe zapomínají. Statistika ale dokazuje, že nejtěžší průběh nemoci, někdy i fatální, bývá u střední generace a hlavně seniorů," uvedla epidemioložka Mašová.

Zrychlené schéma očkování se provádí celoročně. „Jedna dávka včetně aplikace u nás vyjde na osm set korun," uvedl lékař žďárského očkovacího centra cestovní medicíny Miroslav Kříž s tím, že některé zdravotní pojišťovny vakcínu či její část proplácejí. Při zrychleném očkování se druhá dávka aplikuje po dvou týdnech po první, třetí od pěti měsíců do roku po druhé injekci. Další přeočkování jednou dávkou následují ve tří- až pětiletých intervalech.

Encefalitida se nejdřív jeví jako chřipka. „K prvním příznakům, které se projeví do tří týdnů po přisátí infikovaného klíštěte, patří malátnost, teplota, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy i kloubů. Po jejich odeznění po několika dnech přichází druhá fáze s vysokými horečkami, bolestmi hlavy, zatuhnutím šíje, poruchami orientace a paměti. To se neobejde bez hospitalizace a následné dlouhodobé rekonvalescence," objasnila Renée Mašová.

Některý nemocný může skončit doživotně upoutaný na invalidní vozík, jiný třeba zase ohluchnout, výjimkou nejsou ani chronické úporné bolesti hlavy, obrny rukou, poruchy spánku či deprese.

Nebezpečný zánět mozku však může způsobit nejenom přímo přisáté infikované klíště, ale i jeho vytahování holou rukou. „Pokud při tom dojde k rozmáčknutí parazita a člověk má na ruce otevřenou ranku, kterou se virus dostane do těla, vyloučit se to nedá," dodala epidemioložka.

Další nebezpečnou chorobou, kterou se člověk může nakazit od klíšťat, je lymeská borelióza. Od začátku roku se jí na Žďársku nakazilo 26 lidí. Zrádná je i tím, že proti ní neexistuje očkování, ačkoliv i tato nemoc, stejně jako encefalitida, může nakaženému způsobit trvalé zdravotní následky. Navíc klíšťata promořená borreliemi se nacházejí všude, třeba i v městských parcích. Důležité je místo případného přisátí parazita po několik týdnů sledovat, a v případě, že se kolem něj objeví větší červená skvrna, vyhledat lékaře. Skvrna se však vždycky objevit nemusí. Pokud v následujících týdnech člověk dostane teplotu, objeví se u něj bolesti hlavy či kloubů, nevolnost a příznaky připomínající chřipku, je třeba taktéž navštívit lékaře a na možnost nákazy upozornit. „Klíšťat promořených borreliemi je velké množství, a někdy člověk prvnímu stadiu nemoci nevěnuje pozornost. Navíc v některých případech ani nedojde v místě přisátí parazita k výskytu červené skvrny, což je většinou první signál, že něco není v pořádku. Čím později se ale na nákazu přijde, tím hůře se pak onemocnění léčí," sdělila Renée Mašová.

Ačkoli vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, není vyloučeno, že během několika let už k dispozici bude. „Podle posledních informací to skutečně vypadá, že jde o záležitost blízké doby," dodala epidemioložka.