Nejen kolapsy, ale i úrazy a několikadenní chřipky. S tím vším se v těchto horkých dnech setkávají lékaři v jihlavské nemocnici. Zvýšený počet výjezdů kvůli vedru nyní zaznamenávají i zdravotníci ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. „Lékaři jihlavské nemocnice v uplynulých horkých dnech ošetřili několik lidí, kteří zkolabovali v horkém počasí. Nejvíce lidí přijali v sobotu, přestože o něco tepleji bylo v neděli. Oproti očekávání se nejedná o desítky případů, ale pouze o jednotlivce. Je vidět, že lidé uposlechli rady lékařů, dávají si pozor a hlídají se," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

V jihlavské nemocnici nyní nejčastěji končí lidé s chronickými problémy, především kardiaci a diabetici, kterým se vlivem vysokých teplot prudce zhoršuje jejich zdravotní stav. „Kromě toho jsme také zaznamenali zvýšený počet pacientů, kteří přišli s vysokou teplotou. Jedná se o jednodenní až třídenní chřipky, kdy lidem teplota stoupne až na 39 stupňů," doplnila Zachrlová.

V jihlavské nemocnici ošetřili i několik starších pacientů s úrazem hlavy nebo končetin po pádu. „Jedná se o lidi kolem osmdesáti let, kteří sice uposlechli rady lékařů, drží se ve stínu a nevycházejí ven přes poledne, ale v teple se jim přesto zatočí hlava a spadnou," vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice. V nemocnici v těchto dnech skončilo i několik lidí s bodnutím od hmyzu a alergickou reakcí.

V horkých dnech, kdy se teploty šplhají téměř ke čtyřiceti stupňům Celsia, je dobré dodržovat několik základních pravidel nevycházet na přímé slunce, držet se ve stínu a dostatečně pít. Doporučení se týká zejména starších lidí a lidí s chronickým onemocněním. „I v nemocnici se soustředíme hlavně na starší pacienty, kteří často nemají potřebu pít, protože nemají pocit žízně. Sestřičky je proto obcházejí a kontrolují dodržování pitného režimu. Hlídá se například také větrání pokojů," dodala Zachrlová.

Zvýšený počet výjezdů v souvislosti s třicetistupňovými vedry zaznamenali na celé Vysočině i krajští záchranáři. „Ke kolapsovým stavům, kdy se vlivem vedra lidem s chronickým onemocněním zhorší zdravotní stav, nyní na Vysočině denně vyjíždíme průměrně asi desetkrát až dvacetkrát. Běžně se tyto výjezdy pohybují v řádu jednotek. Nejvíce těchto výjezdů zatím bylo v sobotu," sdělila ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

ZUZANA MUSILOVÁ