Místní mladí zpěváčci mají napilno. Do 9. prosince si členové jihlavského dětského sboru Gaudium musí oživit tradiční vánoční koledy a naučit se, pro mnohé nové, adventní písně. Ty zazní na jihlavském Masarykově náměstí 9. prosince v 18 hodin v rámci akce deníku Česko zpívá koledy, která se uskuteční na mnoha náměstích a návsích po celé České republice.

„Známé koledy chceme proložit i adventními skladbami. Ty jsou tematicky více zaměřené na adventní dobu než samotné koledy, které se vztahují spíše k době vánoční," uvedl Petr Sobotka, vedoucí jihlavského dětského pěveckého sboru Základní umělecké školy Jihlava, nazvaného Gaudium.

„Adventní písně se tematicky zaměřují na dobu adventního očekávání a příchod Ježíše Krista. Jsou to písně s bohatou historií. Vycházejí z gregoriánského chorálu a některé z nich sahají až do devátého století. Dochovaly se v barokních kancionálech ze 16. století. Jedná se například o skladby z dílny českého hudebního skladatele Adama Michny z Otradovic a podobně," vypověděl Sobotka, na co se příchozí mohou těšit.

Koledy hrají už před adventem

Adventní písně se rozhodli hudebníci do repertoáru zařadit také proto, že koledy pronásledují lidské kroky již od listopadu, a to například v nákupních centrech. „Slýcháme je už teď všude kolem nás, proto je mohou mít někteří spojené s komercí a předvánočními nákupy. Chceme proto na vystoupení uvést i písně méně známé, ale stále tradiční," uvedl Sobotka.

Kromě kancionálů si jihlavští na Masarykově náměstí budou moci poslechnout koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce valaši. Ty si mohou příchozí s dětmi i zazpívat. Ti, co si nepamatují slova, nemusí zoufat, protože na místě texty dostanou.

Naladit se na vánoční čas a zabroukat si může přijít kdokoliv. Loni se akce na Masarykově náměstí zúčastnilo několik stovek lidí. „Budeme rádi, když se příchozí přidají, jako je tomu každý rok," řekl Sobotka.
Kromě vystoupení s názvem Česko zpívá koledy se dětský sbor Gaudium, čítající kolem pětadvaceti členů, připravuje i na každoroční Tříkrálový koncert, jehož výtěžek bývá věnován na tříkrálovou sbírku Charity ČR. I mimo období Vánoc se ale dětský sbor nenudí. Letos připravuje turné s jihlavským smíšeným pěveckým sborem Melodie a s dalšími dětskými sbory se chce utkat na republikové soutěži sborů základních uměleckých škol.

Zpívají i v Telči, 
v Polné a na vsích

Kromě jihlavského náměstí se ve středu 9. prosince v 18 hodin rozezní i Husovo náměstí v Polné, náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, náves v Bezděčíně, ale i kaplička svatého Václava v Rohozné. Tam se zpívání uskuteční vůbec poprvé.

„Před kapličkou vystoupí děti ze Základní a mateřské školy v Novém Rychnově, rozsvítíme stromek u kapličky svatého Václava a zazpíváme si přitom české koledy. Budeme rádi, když se do akce zapojí co nejvíce občanů a přijdou si společně zazpívat," pozvala lidi starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Do akce Česko zpívá koledy se loni poprvé přidalo i město Telč. Přestože to byl první ročník, zaplnilo se historické náměstí hned několika desítkami lidé. „U morového soulu se minulý rok sešlo kolem padesáti šedesáti lidí. Doprovod koledám dělala kytara. Letos bychom rádi zapojili i harmonikáře. Doufám, že tento rok bude akce o něco větší," shrnula Marie Šimková, která do akce Telč přihlásila.

Tradičně se koledy zpívají i v Polné. I tento rok mají Polenští termín 9. prosince dávno zapsaný v diářích. „Už jsme jenom čekali na to, jaké koledy se budou zpívat," doznala Martina Nováčková z polenského městského úřadu.