V krajském městě Vysočiny se v pondělí roztočil kolotoč povolebních vyjednávání. A že nebudou jednoduchá, naznačili někteří lídři stran, které se dostaly do jihlavského zastupitelstva.

Sládek Jaromír Kalina z KDU-ČSL, které skončilo ve volbách páté a získalo čtyři křesla, prakticky vyloučil spolupráci s vítězným hnutím ANO. Případná koalice na půdorysu celostátní politiky proto v Jihlavě vypadá na počátcích jednání nepravděpodobně. „Možností toho, jak bude vypadat rozložení sil na jihlavské radnici, je více. A i když premiér Sobotka vzkázal přes média, že by na radnicích mohla vzniknout trojkoalice podobná té na centrální úrovni, tak my lidovci říkáme, že s hnutím ANO do koalice nepůjdeme," vzkázal lídr lidovců v Jihlavě Kalina. Lidé v jihlavském hnutí ANO straně nevadí, ale neztotožňuje se s tím, jak se ANO prezentuje na celostátní úrovni. Lidovci půjdou v zastupitelstvu klidně prý i do opozice.

Vítězné ANO však už s jednáními v pondělí začalo. Šlo prý o první seznamovací schůzky, na kterých se chce postupně setkat se všemi subjekty, které se do jihlavského zastupitelstva dostaly. „Jednání jsou otevřená, budeme hledat programové průsečíky napříč politickými stranami," potvrdil kandidát ANO na primátora Radek Popelka. Kdy budou zřejmé první výsledky jednání, je podle Popelky v tuto chvíli předčasné.

Osm křesel, stejně jako hnutí ANO, získala i ČSSD. I ta začala se schůzkami s politickými konkurenty. V pondělí se strana podle slov Rudolfa Chloupka setkala s lidovci a Forem Jihlava. V úterý čeká sociální demokraty zřejmě klíčová schůzka s ANO.

„Možností, jak sestavit koalici, je více, ale prioritou pro nás zůstává programová shoda, a nikoli nějaké aritmetické výpočty toho, s kým bychom měli potřebnou většinu," zdůraznil Chloupek. Zároveň však nevyloučil, že jednou z možných variant je takzvaná olomoucká varianta. Tedy, že vítězné ANO skončí v opozici a na koalici se sociální demokraté domluví s ODS a lidovci, stejně jako před čtyřmi lety. K tomu by však ještě potřebovali podporu nového sdružení Forum Jihlava, případně i TOP 09. To by jim v zastupitelstvu zajistilo pohodlnou většinu.

Jihlavská ODS se o dalším postupu bavila v pondělí v podvečer na oblastní radě. Oficiálně zahájí vyjednávání v úterý. Dosavadní primátor Jaroslav Vymazal (ODS) variantu bez hnutí ANO nevylučuje. Na tahu však jsou podle něj obě nejsilnější strany.

Forum Jihlava se v pondělí mělo postupně setkat s ČSSD a hnutím ANO. Podle Karolíny Koubové bude v rozhodnutí o tom, zda sdružení půjde s někým do koalice, nebo zůstane v opozici, hrát velkou roli společná řeč a shoda ve volebním programu.

Na to, že budou osloveni, vyčkávají také komunisté a TOP 09. Jasno o tom, kdo ovládne jihlavskou radnici, by mělo být koncem týdne.