Přestože jde o výstavu, kde se stužkují a oceňují nejvýstavnější kusy, pro zvířata platí víc než pro lidi známé rčení, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A hlavně přehlídku „přežít" ve zdraví a psychické pohodě.

Jedním z nejdůležitějších faktorů dobré kondice zvířete je jeho zvládnuté chování. Příprava skotu se proto v mnohém podobá výcviku psů.

„Naše kráva se měsíc učila chodit na vodítku, aby poslouchala. Je to opravdu jako cvičit psa. Kráva je jenom zvíře, může se stát, že uteče, že se splaší, takže čím líp chodí, tím je to lepší. Ze začátku se výcvik nelíbí žádné krávě, ale zatím jsem je naučil všechny," vyprávěl účastník přehlídky Miroslav Topil z Kožichovic na Třebíčsku.

Stresující den

Aby ovšem kráva dobře působila na porotu, nestačí jen ladný krok. Důležitý je také vzhled. Proto se skotu například holí vemena. „To aby vynikl jejich tvar a žíly," vysvětloval Topil. Dále se zvířecím „modelkám" ošetřují a maskují případné nedostatky či odřeniny. V souvislosti s tím musejí hospodáři zajistit, aby si upravené dojnice nelehly a znovu se nezašpinily.

I přes důkladnou přípravu zůstává přehlídka pro zvířata nepřirozenou a vyčerpávající akcí. „Kráva je zvyklá chodit, jak se jí zlíbí a my je nutíme chodit tam, kam potřebujeme. Také musí snášet hluk a zájem lidí, to jsou pro ni stresové situace. S předchozí jsem například chodil po jednom hřišti, kde hrála muzika, a tu když uslyšela, dala hlavu nahoru a utíkala pryč," vzpomněl hospodář.

Přestože každá chovatelská přehlídka má vesměs jednotný rámec, výsledky se předem nedají odhadovat. „Existuje obecná představa, jak by ideální kráva měla vypadat, ale nedá se říct, co se cení nejvíc. Jednou vyhraje velká kráva, jindy malá. Někomu se líbí strakaté, jinému tmavé, záleží na rozhodčích," vysvětlil Miroslav Topil.

O Den českého strakatého skotu je každoročně mimořádný zájem. Letos se ho účastnilo okolo čtyř desítek chovatelů a bylo představeno víc než sto třicet kusů dobytka.

Součástí výstavy byla také prezentace výživářských, veterinárních a chovatelských firem. „Letošní ročník výstavy byl také specifický tím, že už je to dvacet let, co se začala psát její historie," uvedl ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu a zároveň prezident Světové federace chovatelů strakatého skotu Josef Kučera.