Téměř jarní počasí totiž probudilo krtky, kterým dochází zásoby potravy, a proto okusují kořínky rostlin a hrabou si díry, kde se jim zachce, a tím ničí například na zahradách trávníky.

„V úterý jsem byl s turisty na výšlapu. Velké množství krtinců jsem viděl například okolo Rynárce nebo Skrýšova. Krtek sice moc neškodí, ale pokud se objeví na zahradě, tak je to pro majitele určitě nepříjemná záležitost," nechal se slyšet tajemník Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Pelhřimov Josef Bouška, který má s krtky své zkušenosti. Svaz na Pelhřimovsku sdružuje 25 zahrádkářských organizací, které mají dohromady přes 900 členů.

Nakypří zeminu, ale zničí trávník

„Krtek škodí i pomáhá. Je to tak jedna ku jedné. Nakypří sice zeminu, ale na druhou stranu je pak nepříjemné, že je rozhrabaný trávník. Navíc může okousat kořínky u okrasných květin," přiblížil pelhřimovský zahrádkář Josef Rýdl.

Ten dodal, že krtek se na zahradě ve velkém objeví přibližně jednou za deset let. Způsobů, jak se černého menšího hmyzožravce zbavit, je řada. Pokud se však do jeho likvidace člověk pustí, měl by si uvědomit, že krtek je chráněný. Proto jej nesmí zabít, jinak dotyčnému hrozí pokuta od veterinární správy až do výše padesáti tisíc korun.

„Z tohoto důvodu na krtky neexistují ani žádné jedy. Jsou různé gely, ale ty naše firma neprodává. Prodejci u nás mají největší zájem o dýmovnice, jejichž cena je do sta korun, o repelentní přípravky nebo o mechanické a elektronické plašiče. Ty stojí do tří set korun," přiblížil obchodní zástupce Velkoskladu zahradnických potřeb v Jindřichově Hradci David Brom. Firma distribuuje zahradnické potřeby i do obchodů na Pelhřimovsku.

Prodejce dodal, že sice záleží na tom, kolik krtinců a v jakém rozsahu na zahradě je, ale vždy je lepší zakoupit plašičů více, protože mají omezený dosah. „Kvalitu plašení také ovlivňuje vlhkost půdy. Když je půda suchá, vibrace nejsou až tak velké," dodal David Brom.

Podle zahrádkářů funguje, sice krátkodobě, ale přece, dát do krtinců citrónovou kůru, lidské vlasy nebo tvarůžky. Podobný efekt mají prý i některé druhy rostlin jako například afrikán nebo pryžec křížmolistý. Další možností je pořízení kočky nebo psa.

Nevoní jim benzín

Krtkům prý dále nevoní benzín. Pokud do něj namočíte třeba kus látky a dáte je do krtinců, zápach by měl krtka odradit a ten by se měl odstěhovat. To ostatně potvrzuje i Josef Rýdl.

„V minulosti jsem měl zahradu rozhrnutou od krtků už několikrát. Vždy se jich zbavím pomocí jednoduchého receptu. Do každého krtince dám kousek pevného podpalovače a zahrabu ho. Pach lihu krtci nesnášejí, tak se přestěhují o dům dál. V mém případě do polí. Zeminu jsem dal zpátky, zadupal patou a její zbytek jsem rozhrabal kovovými hrabičkami do ztracena. To se mi vždy osvědčilo," prozradil svůj recept na zbavení krtků, Josef Rýdl.

Další možností, kterou si každý může vytvořit doma, je také zapustit do krtinců kovovou trubku a nasadit na ni Pet láhev. Z ní pak vystříhat větrník, který podle síly větru bude vytvářet hluk. Krtka to prý přestane po čase bavit a přestěhuje se o dům dál.

Krtek obecný
Krtek je české jméno pro 13 rodů malých savců, hmyzožravců z čeledi krtkovitých. Jejich nejznámějším zástupcem je krtek obecný. Vyskytuje se na polích, loukách, v parcích a zahradách. Žije několik decimetrů pod zemí. Buduje chodby – jednak obytné, ale také okružní, na kterých loví potravu. Přitom tvoří na povrchu typické hliněné hromádky zvané krtince. Zdroj: www.wikipedia.org