„Zákaz návštěv na jednotkách intenzivní péče chirurgického a interního oddělení a také na ARO novoměstské nemocnice platí od soboty 31. ledna až do odvolání," potvrdil mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

V tomto týdnu se epidemiologická situace ve žďárském okrese zhoršila. Epidemiologové na základně hlášení praktických lékařů evidují v přepočtu 1729 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel. „Aktuální číslo se blíží k epidemickému prahu, proto jsme se s vedením nemocnice dohodli na dočasném zákazu návštěv na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačním oddělení," sdělila vedoucí epidemiologického oddělení žďárského územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Zatímco před několika lety se pro začátek epidemie braly dva tisíce nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel, později byl epidemický práh o několik stovek snížen. „Epidemický práh je nyní spíše orientační číslo, uvádí se mezi 1600 až 1700 nemocných na sto tisíc obyvatel plus přihlédnutí k vyhodnocení lokální situace," poznamenala epidemioložka. Podle jejích slov se vývoj nemocnosti v různých částech okresu liší. „Nejvíce nemocných je nyní na Novoměstsku, hodně jich je i na Žďársku," uvedla Renée Mašová.

Zatím v okrese v souvislosti s šířící se chřipkou nebyla uzavřena žádná škola, nedošlo ani k omezení návštěv v domovech pro seniory. „Uvidíme, jak bude situace vypadat za týden. Vzhledem k tomu, že školáci mají jarní prázdniny a někteří rodiče dovolenou, vývoj nemocnosti to zřejmě ovlivní, " dodala Mašová.

Chřipka už stačila zhatit plány i některým lidem, již chtěli příští „prázdninový" týden využít k rodinné rekreaci. „V pondělí jsme měli jet s dětmi lyžovat na Malou Fatru, ale musela jsem to odřeknout, protože už lehli všichni. Dovolenou a prázdniny strávíme v posteli," posteskla si včera Jana Nová ze Žďáru.

V Kraji Vysočina evidují epidemiologové 1615 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Nejvíce jich je na Žďársku a  Havlíčskobrodsku. V chřipkové epidemii v celé České republice obvykle onemocní milion lidí.