„Ve čtvrtek 6. září jsem například okroužkoval čtyři zhruba týden stará vlaštovčí mláďata ve hnízdě na domu ve žďárské Palachově ulici," podotkl Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
V první polovině září by přitom již měly vlaštovky obecné region spíše začít opouštět a vydávat se na zimoviště v tropické a jižní Africe a v Arábii. Na této trase musí ptáci zdolat šest až deset tisíc kilometrů.
Delší setrvání v oblasti hnízdišť lze ale očekávat rovněž u dalších ptačích druhů. „Nedávno jsem byl na procházce v okolí Vetelských rybníků za Žďárem a na hladině jedné z nádrží mne zaujala samice poláka chocholačky s pěti mláďaty. Dost mne to takhle v září překvapilo," nechal se slyšet František Nedělka ze Žďáru nad Sázavou.
Z ptačích druhů, jež jsou v regionu nejběžnější, jako jedni z prvních odlétají rorýsi obecní. Ti svá hnízdiště opouštějí často již ve druhé polovině července nebo na počátku srpna. Než doletí na svá zimoviště v jižní Africe, čeká je zdolání zhruba 10 tisíc kilometrů. „Obecně platí, že tažné druhy, které nejdříve odlétají, se pak zase na jaře nejdříve vracejí. Jedná se o ptáky, již musejí urazit nejdelší vzdálenost," vysvětlil Čejka.
Zhruba v době od 10. do 20. září míří obvykle na zimoviště vlaštovky a jiřičky, v období od 10. do 30. října pak například skřivan polní a drozd zpěvný nebo rehek domácí. Jako jeden z posledních, přibližně od 20. října do 10. listopadu, opouští region špaček obecný. Toho totiž odlétá „jen" do západní a jižní Evropy. „Kvůli počasí se však letos tah s největší pravděpodobností opozdí a mnohé druhy tu zůstanou déle," dodal Jaromír Čejka.