„Ve Žďáře je šest lékáren. Podle předloženého návrhu ve městě lékárny chybí, nebylo to ale podloženo nějakou analýzou, která by to potvrdila," uvedl žďárský radní Martin Mrkos.

Kdyby v poliklinice lékárna vznikla, fungovaly by tam dvě lékárny těsně vedle sebe. Lékárna u Asklepia totiž sídlí v budově s lékařskými ordinacemi i jinými službami, která s poliklinikou sousedí, nepatří ale městu.

Podle ředitele polikliniky udělali radní odmítnutím záměru špatné rozhodnutí. „Realizace záměru by Žďáru přineslo zhodnocení městského majetku, miliony získané za nájem i zdravé konkurenční prostředí. Jsem přesvědčen, že lidé by získali lepší i levnější služby," řekl.

Jak uvedl jednatel Lékárny u Asklepia Vilém Frendl, je podle něj zbytečné v poliklinice lékárnu zřizovat. „Přiznávám, že jsme záměrem byli překvapeni. Nemyslím si, že je logické a přínosné budovat novou lékárnu dvacet metrů od lékárny fungující. Domnívám se také, že kapacitu polikliniky zvládáme," namítl.

Poliklinika nemá pro novou lékárnu prostory, musela by je vytvořit přestavbou v budově. Dle návrhu mělo být zázemí lékárny v přízemí a prodejna ve vestibulu proti VZP.

„Letošní rozpočet s velkými investicemi do polikliniky nepočítal, snažil jsem se najít jiný zdroj. Poptávka přinesla tři nabídky, jednu společnost jsme po vyhodnocení vybrali. Město by to nic nestálo, firma chtěla investovat asi 2,5 milionu korun a lékárnu by sama vybudovala. Poliklinika by získala peníze z pronájmu," řekl Zrůst

Žďárská poliklinika by na pronájmu lékárny vydělala. Podle radních však není podnikání hlavní úlohou tohoto zařízení. „Poliklinika je příspěvková organizace, takže z podstaty věci není její primární účel vytvářet zisk budováním nových komerčních prostor, které se možná ani hned za vchod do budovy nehodí. Jako příspěvková organizace má v první řadě sledovat nějaký společenský přínos, a nemyslím si, že by to byla právě další lékárna," dodal Martin Mrkos, člen rady města. Radní jsou dále přesvědčeni, že ve Žďáře v poliklinice chybí jiné služby než právě lékárna.

„Podle našeho názoru je lékáren ve Žďáře dost. Chybí ale například dětský neurolog, druhý psychiatr nebo dětský psycholog. Mně osobně tady pak velmi chybí preventivní péče, myslím, že je lepší prevence než potom léčit nemocné lidi," řekla radní Ludmila Řezníčková.

Podle Řezníčkové radní nezavrhli záměr investic do polikliniky jako takový. „Dlouho jsme o tom diskutovali, a nezavrhli jsme záměr něco nového v poliklinice vybudovat. Hlavně ale chceme dát možnost obyvatelům města, aby se sami vyjádřili, co by je zajímalo, které služby jim tam chybí. Oslovili jsme ředitele polikliniky, který zajistí mezi lidmi průzkum budou se tak moci vyjádřit, jak by si případné novinky představovali," uvedla Řezníčková.