„V létě se určitě mění celkově povaha zranění a to jak u dětí, tak u dospělých. Přibývá zranění, ke kterým dochází venku a často i při sportovních aktivitách," uvedla tisková mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Nejběžnějšími letními urazy, které jihlavská nemocnice ošetřuje, jsou pády z kola nebo kolečkových bruslí. Výrazně se proto doporučuje při těchto sportech používat ochranné pomůcky a helmu.

Děti se často také zraní při skákání na trampolíně. Dnes má řada lidí trampolínu doma, nebo se na nich zraní například na dovolené v penzionu či hotelu. I proto se nejspíš počet těchto nehod zvyšuje.

Další úrazy nejsou tak běžné, jako po pádu z kola nebo bruslí, jsou ale stejně nebezpečné. „Objevují se i jiná zranění, třeba při pádu z koně. V červenci jsme například měli jedno vážné zranění při pádu," vyjádřila se Zachrlová. Zároveň dodává, že dříve běžné dětské úrazy, jako třeba pád ze stromu nebo zranění při sekání sekyrkou, jsou dnes už spíš vyjímkou.

Velká rizika s sebou ale přináší i pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu. Řadu obtíží však člověk nedokáže příliš ovlivnit. Jednou z takových nástrah je třeba klíště, které může po přisátí způsobit vážné onemocnění, jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. Lékaři v jihlavské nemocnici ošetřovali v letošním létě čtyři pacienty s klíšťovou encefalitidou. Naproti tomu se nevyskytl ani jeden případ uštknutí hadem nebo otravy houbami.

V tomto ročním období je třeba dávat si pozor i na úpravu jídla, nepodcenit tepelnou přípravu nebo naopak nedovolit teplu, aby jej skazilo. „Léto je také specifické tím, že přichází více lidí se žaludečními problémy, a to kvůli grilování a špatné úpravě masa. Objevuje se také častěji salmonelóza, a to i u dětí," uvedla Zachrlová. Před čtrnácti dny přivezli do nemocnice dvacítku dětí z tábora právě se salmonelózou.

Nemocnice Jihlava sice ošetřuje v létě více domorodých, počet zraněných cizinců se ale nemění. Nejvíce úrazů pochází z dopravních nehod, protože jde o spádovou nemocnici pro dálnici D1.

HELGA MARTÍNKOVÁ