Vzhledem k častým nepříjemnostem – neustálým krádežím a ničení majetku 
v prostorách haly, jak cestujícím vysvětluje cedulka visící na dveřích, aniž by přímo označila viníka kriminality – je humpolecká autobusová hala otevřená jen omezeně. Nicméně navečer se jejími věrnými návštěvníky stávají právě bezdomovci, což se dojíždějícím mnohdy nemusí líbit.

„Autobus mi sice jede až za půl hodiny, ale je mi příjemnější čekat venku u zastávky než v hale," svěřila se na nádraží jedna cestující, která si nepřála být jmenována.

Podle odpovědí Deníkem oslovených obyvatel nejsou 
s lidmi bez domova žádné výraznější problémy. Vesměs se ale shodují v tom, že potkávat zanedbané a opile vyhlížející osoby příjemné rozhodně není.

„Občas se procházejí u popelnic kolem našeho domu, někdy mě i osloví s nějakou prosbou o něco, co zrovna potřebují, ale k žádnému konfliktu tu mezi námi nikdy nedošlo," uvedl jeden z humpoleckých obyvatel Václav Marhoul.

Dění na autobusovém nádraží musí řešit i zástupce společnosti Icom transport, která je vlastníkem objektu.

Děti se někdy bojí samy do parku

„Musíme dbát zákonů, a z tohoto důvodu musí být autobusové nádraží veřejně přístupné občanům, aby mohlo plnit svoji funkci. Ve snaze předejít obtěžování cestující veřejnosti či narušení veřejného pořádku jeho prostory pravidelně monitorujeme. Naruší-li kterýkoliv návštěvník veřejný pořádek anebo jinak poruší právní předpisy, žádáme vždy o zásah k tomu povolané orgány, tedy Policii České republiky," vyjádřila se k problému humpoleckého nádraží předsedkyně představenstva jihlavské společnosti Icom transport Kateřina Kratochvílová.

K místům, kde se bezdomovci v Humpolci nejčastěji vyskytují, patří kromě autobusového nádraží také park Stromovka. V těchto místech se ale pohybují rovněž děti, a dětské hřiště je dokonce součástí již zmiňovaného parku.

„Nepamatuji si, že by se tady někdy bezdomovci usidlovali. Teď je ale potkávám často. Upřímně, není mi to zrovna dvakrát příjemné, člověk se v jejich přítomnosti prostě cítí nesvůj. Moje vnučka se i bojí chodit ve dne sama parkem k zastávce na autobus. Na druhou stranu jsem se s nimi nikdy nedostala do problému," poznamenala dlouholetá tamní obyvatelka Ludmila.

O skupince, která se schází v parku Stromovka, ví také starosta Humpolce Jiří Kučera. „Několikrát jsem tam s nimi byl diskutovat o veřejném pořádku a slibovali mi, že dají pozor, aby se sami přestupků proti němu nedopouštěli. Snažíme se problémy, kterých není ušetřeno asi žádné město, řešit komunikací," podotkl starosta s tím, že v poslední době se k němu ale žádné stížnosti nedonesly.

„Každý měsíc se scházíme se šéfem humpolecké policie, abychom prodiskutovali dění ve městě. O žádných potížích s bezdomovci mě neinformoval," dodal Jiří Kučera.

O bezdomovcích se humpolečtí policisté někdy doslechnou v souvislosti s alkoholem. „Občas je policistům nahlášen nějaký bezdomovec pod vlivem alkoholu, kterého odvezou na záchytnou stanici, ale jinak bezdomovci v Humpolci nepředstavují velký problém," potvrdila policejní mluvčí Monika Pátková.
Blízko Stromovky se pak nachází supermarket Billa, kde si lidé bez domova nakupují potraviny. „S nikým z nich nemáme zásadní problémy. Většinou jen přijdou, koupí si krabicové víno, zaplatí a zase odejdou. Ani zákazníci si v tomto ohledu na nic nestěžovali," komentovala jedna ze zaměstnankyň supermarketu Iva Rokosová.

Dopravní obsluha na vlakovém nádraží v Humpolci tvrdí, že k nim se bezdomovci ohřát nechodí.

Aneta Slavíková, Dominika Dufková