VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé pomáhají sbíráním víček, za ně jedeme na rehabilitaci

Jihlava – V krajském městě ulehčuje život osobám s postižením odlehčovací služba Adapta.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Vedoucí odlehčovací služby Adapta Jana Nagyová.Foto: Tomáš Kucej

Adapta vznikla pod Oblastní charitou Jihlava a jejím hlavním posláním je zjednodušit a zpestřit alespoň trochu život postiženým osobám. O tom a o dalších aktivitách jsme si povídali s Janou Nagyovou, vedoucí odlehčovací služby.

Čím se Adapta zabývá?
Jedná se o službu, jejíž posláním je ulevit rodinám, podporovat odpočinek a seberealizaci pečujících o osoby se zdravotním postižením. Zároveň nabízíme uživatelům možnost vyplnit smysluplně volný čas, podporovat jejich dovednosti a návyky. Podporujeme uživatele v jeho přirozeném sociálním začleňování a vhodnými metodami motivujeme a aktivujeme uživatele k činnostem rozvíjejícím jejich osobnost. Všechny činnosti probíhají v rozsahu odpovídajícím možnostem a schopnostem uživatele.

Jaký je cíl vašich služeb?
Cílem je odlehčit a ulehčit práci rodinám ve 24hodinové péči o postiženého jedince. Uživatelům v rámci odlehčovací služby nabízíme podnětné prostředí s ohledem na jejich individuální potřeby. A ten největší cíl Adapty je, abychom měli spokojené uživatele i jejich rodiče.

Čeho byste chtěli dosáhnout?
V únoru se Adapta stěhuje do nových prostor. Rádi bychom v nových prostorách nabídli další volnočasové aktivity pro naše uživatele, jako je například keramická dílna a truhlářská dílna.

Na jakou cílovou skupinu se odlehčovací služba zaměřuje?
Cílovou skupinou jsou osoby s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. Věková škála je široká, máme uživatele v rozpětí od 7 do 64 let.

Poskytujete ambulantní a terénní služby. Jak a kde tyto služby probíhají?
V rámci ambulantní služby uživatel dochází do zařízení samostatně, nebo v doprovodu rodičů. Máme také spoustu uživatelů, kteří navštěvují v Jihlavě speciální a praktickou školu. V tomto případě náš klíčový pracovník dochází pro uživatele do školy a pak tráví čas venkovními aktivitami nebo program probíhá u nás v zařízení. Terénní služba probíhá v domácím prostředí uživatele a klíčový pracovník za uživatelem dochází a společně tráví čas dle individuálních potřeb uživatele.

Pořádáte pro své klienty mnoho kulturních akcí, stala se nějaká za dobu vašeho působení tradicí?
Ano, v červnu pořádáme Květinový den. Květinový den se tak jmenuje, protože ten den je opravdu rozkvetlý, nejenom květinami, které namalovali naši uživatelé, ale i dobrou náladou a smíchem. Akce je pro naše uživatele, jejich rodiče a příbuzné. Našeho rozkvetlého dne se zúčastnili klienti z chráněného bydlení v Horní Cerekvi. Je to den plný soutěží, písniček a dobré zábavy, který pořádáme druhým rokem v Rohozné u Jihlavy.

Mají běžní občané zájem podporovat služby Adapty?
Občané už vypomáhají, protože od roku 2014 Adapta sbírá víčka z PET lahví. Máme to vyvěšené na našich stránkách a konkrétně pro nás víčka sbírá ICOM, psychiatrická nemocnice, Městská knihovna Jihlava, nebo také Manažerská akademie Jihlava. Dokonce nám víčka dovezli skauti z Luk nad Jihlavou. Ale pomáhají i občané a kolikrát u nás někdo zazvoní v zařízení a donese třeba i sáček víček, který doma nasbíral. Za prodaná víčka budou mít naši uživatelé možnost vyjet na týdenní rehabilitační pobyt.

Co v nejbližší době plánujete?
Pro uživatele, pro rodiče a příbuzné Adapty plánujeme v divadelním klubu Horáckého divadla Jihlava vánoční besídku. A jelikož u nás máme i dramaterapii, tak si uživatelé připravili malé divadelní vystoupení. Název vystoupení je Vánoce, Vánoce přicházejí a více nemůžu prozradit, protože to bude překvapení.

Autor: Redakce

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Turnaj se konal v hale TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Koledy budou znít společně na sedmi místech

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy. Akce vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA Česko zpívá koledy právě dospěla ke svému sedmému vrcholu. Za uplynulých šest let se určitě stala tradicí.

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Havlíčkobrodsko - Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem drog. takový byl výsledek silničních kontrol, které prováděli policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě v sobotu 9. prosince.

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT