VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Křižanově demonstrovali za obnovení zastávek rychlíků

Křižanov - Lidé z Křižanova v úterý na tamním nádraží demonstrovali za obnovení zastávek rychlíků v tomto městysi v nejbližším možném termínu. Kolem čtyř stovek účastníků, kteří přišli na shromáždění vybaveni řadou plakátů, podepsalo petici. Organizátoři ji odešlou s tímto požadavkem na ministerstvo dopravy a Kraj Vysočina.

28.12.2016
SDÍLEJ:

Kolem čtyř stovek lidí z Křižanova a okolí demonstrovalo 27. prosince na tamním nádraží za obnovení zastávek rychlíků v tomto městysi v nejbližším možném termínu.Foto: ČTK/ Luboš Pavlíček

Rychlíky přestaly na tomto vlakovém nádraží mezi Brnem a Žďárem nad Sázavou zastavovat s novým jízdním řádem Českých drah platným od 11. prosince. Protest iniciativy cestujících má podporu křižanovské radnice i okolních obcí.

Vedení Křižanova s 1900 obyvateli bojuje o zastávku rychlíků od léta, kdy se o chystané změně dovědělo. Petici podepsaly stovky lidí. "Na nástup a na výstup nám stačí půl minuty, to jsme stopovali," řekla starostka Marie Smejkalová. Podotkla, že se s úřady nepodařilo dohodnout ani to, aby v Křižanově zastavovaly alespoň některé rychlíky. Z Křižanova jezdí lidé do Brna do práce i do škol.

Jeden z organizátorů shromáždění Antonín Nedoma sám jízdu rychlíkem využíval k cestám do Brna do zaměstnání. "Cesta tam i zpět osobním vlakem je denně o 50 minut delší, což je za hranicí únosnosti," řekl novinářům. Ten, kdo chce pracovat v Brně, musí podle něj zvažovat, jakým způsobem se tam dopraví. Sám bude po Novém roce jezdit do Brna autem, nebo autobusem. Denně podle něj rychlíkem z Křižanova do Brna cestovalo několik desítek lidí.

Jedním z argumentů neformální iniciativy cestujících je skutečnost, že na stejné trati ze Žďáru nad Sázavou směrem na Prahu zastavují rychlíky zhruba po 17 kilometrech, zatímco na Brno teď jedou bez zastávky 56 kilometrů. Na setkání byli mimo jiné pozváni také ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Oba včetně krajského radního pro dopravu Jana Hyliše (ČSSD) se omluvili.

Mluvčí kraje Jitka Svatošová poslala ČTK text oficiálního stanoviska kraje, kde se uvádí, že Kraj Vysočina rychlíky neobjednává. "Objednavatelem je stát prostřednictvím ministerstva dopravy. Tam také leží stanovisko Kraje Vysočina k zrušení rychlíkové zastávky v Křižanově. Kraj Vysočina a jeho vedení je v této věci na straně cestujících a stejně jako oni využívá všech možných nástrojů ke změně stavu," uvedl hejtmanství. Podle vedení kraje byly připomínky pro přípravu nových jízdních řádů a žádost o změnu v zařazení zastávky pro rychlíky v Křižanově odeslány s dostatečným předstihem.

Dálkové spoje objednává ministerstvo dopravy, ale podle jeho vyjádření z července zrušení rychlíkové zastávky v Křižanově inicioval kraj. Podle hejtmana šlo jen o jednání mezi úředníky. "My jsme jednoznačně řekli, že s tím nesouhlasíme," řekl Běhounek na zasedání zastupitelstva kraje 20. prosince. Hejtman už ale předtím slíbil, že se záležitostí bude zabývat a výsledek sdělí zastupitelům na příštím zasedání. "Ale znovu opakuji, že nejsme ti, kdož objednávají rychlíkovou dopravu a rozhodují o zastávkách," dodal.

Mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar už dříve sdělil, že se názor kraje v této věci postupně měnil. Kraj podle něj nejprve s průjezdem rychlíků Křižanovem souhlasil, a to v souvislosti se změnou regionální dopravy v tomto úseku, následně nesouhlasil, později opětovně svou pozici zmírnil. Návrh byl podle mluvčího s krajem každopádně konzultován. "Jednalo se tedy o zcela standardní postup," obhajoval rozhodnutí úřadu zrušit v Křižanově zastávky rychlíkových spojů.

Autor: ČTK

28.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení