Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé ze Žďáru jsou nejvíce pyšní na tamní přírodu

Žďár nad Sázavou – Nejvíce si obyvatelé Žďáru cení přírodu v okolí města, nejvíce jim vadí tamní doprava. Vyplynulo to z vyhodnocení dotazníkového šetření, které zorganizovala žďárská radnice v souvislosti s přípravou strategie rozvoje města.

30.12.2015
SDÍLEJ:

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.Foto: Deník/Jiří Marek

„Respondenti mohli uvést až tři pozitiva, a nejčastěji to byla příroda, kostel na Zelené hoře, sportovní a kulturní vyžití obyvatel," uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Na opačné straně žebříčku byla v první řadě doprava – hustý provoz, špatný stav silnic, hluk či chybějící obchvat a nedostatek parkovacích míst.

Lidem také vadí nepořádek ve městě, nezodpovědní pejskaři nebo neuspokojivý stav a počet dětských hřišť, poukázal starosta na výsledek dotazníkového šetření, kterého se zúčastnilo celkem 607 respondentů. „Na dvaadvacetitisícové město je to podle mého názoru vypovídající vzorek veřejného mínění," konstatoval Zdeněk Navrátil.

Na dopravní situaci ve městě si lidé stěžují dlouhodobě. Most, který před dvěma lety spojil Dolní ulici s novou čtvrtí Klafar, sice ulehčil dopravě ve středu Žďáru, ale naopak se staly frekventovanější ulice ve čtvrti Stalingrad, především křižovatka ulic Revoluční a Brodská. „Kolem půl osmé ráno z Revoluční odbočit doleva na Brodskou prakticky není možné. Plno aut, autobusy, a když zrovna nic nejede, přechod zablokují davy školáků, kteří právě vystoupili z některého autobusu. Léta se mluví o tom, že by se tam třeba mohla udělat malá kruhová křižovatka, ale pořád se nic neděje," vyjádřil se František Novotný ze Žďáru nad Sázavou.

Zatímco rušné křižovatce ulic Neumannova a Novoměstská se po zprovoznění přeložky „devatenáctky" ulehčilo, hůře je na tom křižovatka Chelčického – Jihlavská. Tudy vyjíždějí i autobusy od nádraží a hlavně ve špičkách tam vznikají dopravní zácpy. To by se ale mělo změnit, protože radnice na úpravu křižovatky již vyčlenila dva miliony korun. „Řešení bude ve spolupráci s krajem, takže v této chvíli není jisté, zda k vlastní realizaci dojde příští, anebo až přespříští rok," poznamenal místostarosta Žďáru Josef Klement.

Analytická část strategie rozvoje Žďáru má být podle vedení radnice v lednu připomínkována. „V průběhu prvního pololetí 2016 bude strategie dopracována a schválena, ale ještě předtím bude představena veřejnosti a lidé dostanou možnost se jak k analytické, tak k návrhové části strategie vyjádřit," dodal starosta.

Nejčastější odpovědi respondentů

Na co jste ve Žďáře nejvíce hrdí?
příroda                                               54%
kostel sv. Jana Nepomuckého                27,5%
sportovní vyžití                                    12,1%
společenské a kulturní vyžití                 12%
životní prostředí                                  6,5%
zámek                                                4,2%
Pilská nádrž                                        2,8%

Co vás ve městě nejvíce trápí?
doprava (hustý provoz, hluk apod.)        21,3%
parkování (nedostatek míst)                  16,9%
nedostatek košů a nepořádek                6,5%
nezodpovědní pejskaři                          6%
stav a počet dětských hřišť                   5,1%
hluk (hlavně v noci)                             4,6%
bezdomovci                                        4,4%
náměstí                                             3,9%
Romové                                             2,3%

Autor: Lenka Mašová

30.12.2015
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení