Lidé močící na vrata průchodu, cigaretový kouř nebo hluk ze zahrádky v letních měsících. To jsou věci, na které si stěžuje společenství vlastníků obytného domu v jihlavské ulici Matky Boží. Na vině jsou podle nich hospody, především bar Mikulka.

Stížnost magistrát obdržel loni v listopadu. „Společenství si stěžovalo na soustavné rušení klidu a znečišťování okolí v důsledku provozu restaurací v ulici Matky Boží," potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. „Stížnost poukazuje například na hlučné návštěvníky restaurací, kteří ruší klid i po odchodu z provozovny na ulici," informoval Tulis.

„Nejhorší je, když se z baru začnou k ránu trousit opilci, to vyřvávají na ulici a je to jako kdybychom je měli vedle v obýváku," vyjádřila se obyvatelka jedno z domů na ulici Matky Boží Jaroslava, která si však nepřála zveřejnit své příjmení.

Na začátku ledna se konala na magistrátu schůzka, kde se setkali zástupci společenství vlastníků bytů a nájemce provozovny. Mikulku pronajímá samotné město. „Účastníci schůzky se dohodli na tom, že provozovatel se bude snažit maximálně upozorňovat hosty restaurace, aby se nezdržovali před provozovnou a neznečišťovali okolí domu. Dalším bodem dohody je, že v letních měsících bude restaurace větrána okny maximálně do 22 hodin a provozovatel bude snižovat hlasitost reprodukované hudby. Problémy budou řešit v první řadě nájemce restaurace s vlastníky bytů," vyjádřil se Tulis.

To potvrdil i provozovatel Mikulky Jan Řehoř. „Nejradši bych byl, kdyby byl náš bar nekuřácký. Chtěl bych, aby to stát zakázal celoplošně. Protože když to zakážu já, tak na mě budou zákazníci naštvaní a část jich přestane chodit," řekl Řehoř. Co se týče nové ventilace v baru, ta by provozovatele vyšla na 180 tisíc korun. „Bojím se nacpat tolik peněz do nemovitosti, která nám nepatří. Máme dvouměsíční výpovědní lhůtu. Může se stát, že udělám novou ventilaci za takový balík a za dva měsíce nás vyhodí. Kdyby byla smlouva na pět let, je to jiné," řekl Řehoř.

Provozovatelé ale chtějí jít obyvatelům ulice Matky Boží naproti například tím, že v letních měsících chtějí mít omezený provoz zahrádky, a to do 21 hodin. „Snažíme se lidem vyjít vstříc, ale co se týče toho, že lidé pořvávají na ulici nebo močí na domy, tak to nemám v momentě, kdy mám plný bar, šanci uhlídat. Není to v mých silách," uzavřel Řehoř.