Čekárny se sice pomalu plní, ale většina pacientů za svými praktickými lékaři přichází s vyšší teplotou, bolestí v krku, rýmou nebo kašlem. Jak říká i praktická lékařka z Pacova Martina Mašátová, u pacientů se zatím objevují jen drobné virózy. „S klasickou chřipkou jsem tu zatím nikoho neměla," podotkla Mašátová.

Podle Jitky Houšťkové, praktické lékařky pro děti a dorost v Pelhřimově, začaly děti stonat už zhruba před čtrnácti dny. „Do ordinace mi začali přicházet rodiče prvně s malými dětmi, a to jak z kolektivu, tak i s těmi, kteří jsou doma. Nemoci se potom rozšířily i mezi školáky," prozradila Houšťková.

Mimo posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu se lidé mohou před chřipkou chránit také očkováním.

Nechat se očkovat doporučuje i vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Alena Dvořáková. „Proti chřipce by se měli nechat očkovat hlavně lidé starší 65 let a ti, kteří mají nějaké chronické onemocnění. Očkování je vhodné i pro těhotné ženy. V době těhotenství může totiž chřipka způsobit různé komplikace," pověděla, pro který typ lidí je očkování vhodné, Dvořáková.

Ideální čas pro očkování je začátkem podzimu. „Vakcíny už jsou v očkovacích centrech a ordinacích. Lidé se tedy mohou nechat očkovat už teď," řekla Dvořáková.

Když ale nastane chřipková epidemie, na očkování už je pozdě. „Chřipková epidemie u nás většinou řádí během ledna a února," přemítala Dvořáková.