Ani covid  nezastavil bohatý život v obci. „Tak samozřejmě nás to těší. Nečekali jsme, že uspějeme. V soutěži bylo asi dvacet vesnic. Je to hlavně zásluha našich spolků,“ konstatoval starosta Jiří Kunc.

Úspěch v soutěži udělal radost i lipským patriotům, například Michale Hrůzové. „Lípa je příjemná obec. Líbí se nám tady. Před pandemií se tady pořád něco dělo. Hlavně za koronaviru jsem ocenila, že žiji na vesnici a ne ve městě,“ poznamenala.

Stejný názor má i Kateřina Matoušková. „Bydlíme v Lípě asi osm let. Samozřejmě že mám z úspěchu naší obce radost. Myslím že nám tu nic nechybí. Máme obchod, školu, školku. Do města jezdí vlak nebo autobus, do přírody je to kousek,“ zdůraznila mladá maminka.

Nová základní škola Dolní Město.
Největší stavba v historii obce: Dolní Město má novou školu za desítky milionů

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPro Lípu není soutěž Rok života v obcích první úspěch. V roce 2016 zvítězila jako Vesnice Kraje Vysočina. Podle starosty Kunce použije obec peníze získané v soutěži většinou na činnost místních spolků. Protože v Lípě je na prvním místě podpora dobrých vztahů mezi generacemi. Každý rok se tu koná řada společenských akcí pro mladé i dříve narozené. Účastní se jich tisíce lidí. Jak upřesnil Ondřej Baloun předseda představenstva Zemědělské akciové společnosti Lípa spolupracují zemědělci s obcí už léta. „V době koronaviru bylo zajištěno vaření pro důchodce a rozvozy obědů zdarma do všech místních částí. Obyvatelé Lípy mohou využít mlékomat a prodejnu Ze Dvora, kde nabízíme regionální produkty,“ upřesnil Baloun. Rodinné centrum Tiliánek poskytovalo potřebným v době covidové zdarma konzultace v oblasti sociálně-právní a finančního poradenství.

Lípa

- První písemná zmínka: 1351

- Počet obyvatel: 1200

Tip na výlet

Havlíčkův Brod

Okolí obce Lípa na Havlíčkobrodsku nabízí milovníkům přírody ideální podmínky pro pěší vycházky i cykloturistiku. V zimním období jsou zde nádherné projížďky na běžkách. Asi sedm kilometrů od Lípy mohou výletníci navštívit město Havlíčkův Brod. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb. Kousek od centra najdou milovníci procházek park Budoucnost s několika rybníky, vodopádem a řadou vycházkových cest. Parkem prochází okružní naučná stezka a navazuje na něj síť cyklostezek.

Revitalizace parku Budoucnost Havlíčkův Brod.Revitalizace parku Budoucnost Havlíčkův Brod.Zdroj: Foto: Se souhlasem Stavby Vysočina

Hrad Lipnice nad Sázavou

Necelých dvacet kilometrů od Lípy najdou výletníci oblíbené místo turistů – hrad Lipnice nad Sázavou. Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka, a který se stal později sídlem bohatých Trčků z Lípy, zve na volnou prohlídku monumentální středověké architektury s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje. Na hradě si mohou zájemci prohlédnout archeologickou  expozici, gotickou kapli a rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.

Hrad v Lipnici nad Sázavou.Hrad v Lipnici nad Sázavou.Zdroj: Deník/Jana Kudrhaltová

Národní památník odposlechu

Zhruba dvacet kilometrů od Lípy najdou turisté zatopené lomy a obří kamenné monumenty kolem Lipnice nad Sázavou. Do žulových skal tu sochař Radomír Dvořák se svými žáky vytesal jako připomínku nekalých praktik minulého režimu tři sochy – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči. Památník vznikal tři roky, každý rok byla dokončena jedna socha. První z nich, Bretschneiderovo ucho, vznikla v roce 2005. Ústa pravdy spatřila světlo světa v roce 2006. O rok později přibyly Zlatý voči.

Sochař Radomír Dvořák.Sochař Radomír Dvořák.Zdroj: Deník/Jaroslav Loskot