Mák letos podle mluvčího ministerstva zemědělství Hynka Jordána zemědělci vyseli na více než 25 tisících hektarech, kdežto loni to bylo jen něco přes 20 tisíc hektarů.
Úskalím je to, že i z potravinářského máku lze získat opiáty. Zatím poslední případ získávání šťávy z nezralých makovic byl nedávno v okrese zaznamenaný na dvou polích u Horní Cerekve.
„Jedna osoba je viděla na poli mezi Švábovem a tratí," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován s tím, že problém je věcí zemědělců.
Další zdroj viděl nařezané makovice u Hříběcí. V okolí byl s nařezávači makovic problém už dříve. Letos se jedná o zatím nepotvrzené zloděje, policie zatím nevyjížděla.
Česko je lákadlem hlavně pro zahraniční sběrače, kteří sem jezdí za účelem získání lepkavé tekutiny z nezralých makovic – latex. Na tobolkách zloději nožem vytvoří zářezy.
Z nich vytéká latex, který se na vzduchu mění v opium. To v tomto stadiu obsahuje 10 až 15 procent morfinu – hlavního cíle narkomanů.

Sbírají v noci
I dříve se zloději s vidinou získání drogy činili hlavně na polích, které obhospodařuje rodina Kratochvílova z Horní Cerekve.
„Letos jsme ještě potíže neměli, ale jakmile uvidím v okolí auto s italskou poznávací značkou, budu ve střehu," říká Lukáš Kratochvíl.
On a jeho rodina měli totiž právě s Italy problém už v minulých letech. „V předchozích pěti letech jsme volali počáteckou policii snad sedmkrát, jednou jsme je i chytili, ale rozhodně to nebylo jednoduché," říká Kratochvíl.
Zloději totiž „pracují" hlavně v noci a v poli lezou po kolenou, aby nebyli vidět. Výše zmíněný zdroj uvedl, že i v minulých letech „kempovalo" auto s italskou poznávací značkou u lesa mezi Horní Cerekví a Těšenovem.
Podle pelhřimovské policejní mluvčí Moniky Pátkové je ale těžké zlodějům cokoli dokázat. To, že makovice sbírají za účelem výroby drogy, samozřejmě nepřiznají.
„Ve většině případů, které jsme zatím řešili, se jednalo o trestnou činnost proti majetku. Trest se pak odvíjí od výše škody, která majiteli vznikne," vysvětluje Pátková s tím, že škoda do pěti tisíc korun se řeší pokutou. Škoda, která pětitisícovou hranici převyšuje, může pro sběrače znamenat nepodmíněný trest s trváním až jeden rok.
Problém se zloději makovic znají i v nedalekém Černově. Jednatel tamního zemědělského podniku Rozvodí Vladislav Marek řekl, že i on o problému ví, ale nikdy ho na obhospodařovaných polích nemusel řešit ve velkém.
„Někdy bylo při sečení vidět, že jsou kousky seškrabané, ale většinou to byla škoda tak do tisíce korun," sdělil Marek s tím, že policii kvůli tomu volal asi před čtyřmi roky, ale pachatel tehdy nebyl zjištěn.
Nicméně on sám asistoval u loňského úspěšného policejního zásahu mezi Božejovem a Ústrašínem – jako odhadce.
Tam podle něj policisté chytili Italy, kteří nařezávali makovice.
„Přes noc byli zavření a museli zaplatit asi tři tisíce korun, pak je pustili," doplnil jednatel černovského podniku s tím, že zde pěstovaný potravinářský mák má minimum omamných látek, ale i to zřejmě některým lidem stačí, aby si z něj připravili drogu.

Chodí po skupinkách
Nařezávači podle Lukáše Kratochvíla chodí vždy ve skupinách a mají své triky. Své výlety prý podnikají přibližně týden předtím, než začnou žně.Na pole chodí pěšky a auto nechají v dostatečné vzdálenosti, nebo se domluví, že je k poli někdo odveze a v danou hodinu pro ně zase přijede.
Minulé léto mu prý zloději zničili tři až čtyři hektary z dvacetihektarového pole.
Na získání jednoho kilogramu surového opia je zapotřebí šťáva z 20 tisíc nezralých makovic, takže zloději se pro tento výsledek musejí opravdu „činit".
Pokud uvidíte na poli obcházet jednoho nebo skupinu podezřelých lidí, neváhejte zavolat na linku Policie České republiky 158.

Tereza Konířová, Jan Mazanec