Kdybyste se zeptali před rokem Martina Prokopa, jak se mu zamlouvá Německá rallye, asi by vás minimálně provrtal pohledem. Kvůli prapodivnému rozhodnutí ředitelství závodu přišel o auto. Nyní je všechno jinak a po čtvrtém místě ji možná vezme na milost. „V poslední době jsem neměl zrovna moc důvodů německé vinice milovat. Předlo, když jsem ještě jezdil v kategorii SWRC, jsem si udělal po pár metrech výlet mimo trať. Loni mi zase shořela Fiona a škoda byla přes sedm a půl milionu korun," přiznává Prokop.

V neděli však zažíval naprosto odlišné pocity. Společně s navigátorem Michalem Ernstem se radoval jihlavský jezdec ze čtvrtého místa. Tím tak vyrovnal své maximum, které zajel loni v Argentině. Zároveň se to ještě nikdy českému jezdci lépe nepodařilo. „Rozhodující byl sobotní program, kdy jsme se nejen oproti pátku po analýze dat z naší jízdy zrychlili, ale zároveň dokázali ustát odpolední náročné podmínky, které na trati panovaly. Bylo vytaháno hodně písku a bláta, do toho se přidal déšť, takže podle toho bylo nutné upravit styl jízdy. To se evidentně několika jezdcům nepodařilo, a tak skončili nenávratně mimo trať, nebo se potýkali s potížemi po karambolech," prozrazuje recept na úspěch v náročných podmínkách.

Pohádkovou jízdu si však ani tentokrát neužili, nebezpečí číhalo skoro všude. „Sami jsme měli pár krizovek, ale ustáli jsme je. Na výsledcích dvou nedělních erzet je již vidět, že jsme se neměli kam hnát, jen mohli ztratit hodně dobrou pozici, takže jsme pouze kontrolovali čtvrté místo," pokračuje Prokop.

V cíli pak Německou rallye označil jako životní závod. „Takovýto výsledek z asfaltu řadím o trochu výš než loňskou Argentinu. Možná se to nezdá, ale bylo to zde velice náročné a konkurence veliká. Jako soukromníci jsme mezi továrními týmy nezapadli. Dopředu nás hnaly i davy českých fanoušků, kterých sem jezdí tradičně hodně. Rád bych jim poděkoval za podporu," shrnuje víkendové dění na Německé rallye jihlavský rodák Martin Prokop.

Pochvaly se mu dostalo i od manažera Quirina Müllera: „Je to pro mne vlastně domácí soutěž, takže spokojenost je právě o to větší. Martin začal v pátek trochu pomaleji, než jsme si po testech představovali, v sobotu dokázal zrychlit, ovšem bez velikého rizika, a v neděli jel hlavou pro bramborovou medaili. Posádka i všichni z našeho týmu odvedli výbornou práci a všichni jsou tak maximálně motivováni na další asfaltový podnik ve Francii."

Ten je na programu na začátku října. Prokop si nyní dá přestávku, protože k protinožcům na Australskou rallye (13. – 15. září) kvůli velkým nákladům nepojede.