Maskotem blížících se Her VI. Zimní olympiády dětí a mládeže, kterou bude v lednu příštího roku hostit Kraj Vysočina, je zajíc. Poprvé olympijského zajíce kraj veřejnosti představil v pátek v Jihlavě na Dni Kraje Vysočina. „Zajíc je sportovní nadšenec, do všeho jde s maximálním nasazením a vervou, je zdravě soutěživý a vytrvalý, šlechetný a má stále dostatek energie. Na druhou stranu je stále v pohodě, a to i když právě nevítězí, protože ví, že vyhrát může jen jeden, a také, že důležité je zúčastnit se a všechno vyzkoušet. Zajíc je také dobrý společník, nezkazí žádnou lumpárnu," popsal vlastnosti zbrusu nového člena olympijské rodiny Zbyněk Čech, člen přípravného týmu.

Zajíc má v tuto chvíli několik podob. Pro každou zimní sportovní disciplínu má originální obleček a vypovídající postoj. Se zajícem se bude veřejnost v regionu v následujících týdnech a měsících potkávat stále častěji.

Jako první se s grafikou olympiády dětí a mládeže, reprezentovanou zajícem, setkají cestující na železniční trati Nové Město na Moravě Jihlava. Nápaditá a veselá grafika v barvách Kraje Vysočina se kromě železničních vozů Českých drah objeví na bilboordech, plakátech a především na speciálních olympijských webových stránkách www.odm2014.cz.

Kraj Vysočina bude jednu z největších sportovních událostí pro mládež hostit příští rok v termínu od 19. do 24. ledna. Na základě rozhodnutí Českého olympijského výboru byla Vysočině udělena pořadatelská práva k Hrám VI. Zimní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM). „Stejně jako Český olympijský výbor přikládá i vedení Kraje Vysočina olympiádě dětí a mládeže mimořádný význam. Předpokládáme účast více než 1400 sportovců včetně doprovodů, a proto uděláme maximum pro zajištění výborných podmínek k vrcholným výkonům podaným v duchu fair play," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že pořadatelství tak specifického podniku je pro region premiérou. Pro měření sil nabídne Vysočina sportovní areály v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Žďáře nad Sázavou, Velkém Meziříčí a Novém Městě na Moravě.

Právě biatlonový areál v Novém Městě na Moravě nabízí zkušenosti úspěšného pořadatele vrcholných sportovních soutěží a disponuje tradičně ideálními podmínkami k zimním sportům. Ani ostatní zimní střediska a stadiony nenechávají přípravy na olympiádu na poslední chvíli a už nyní na přelomu léta a podzimu jsou v plném proudu logistické a organizační schůzky, uzavírání smluv a plánování doprovodného programu.

Historie olympiády dětí a mládeže se začala psát v roce 2003, kdy se v Pardubickém kraji uskutečnila letní premiéra této soutěže. Zimní varianta byla na programu poprvé v únoru roku 2004, kdy mladé sportovce hostil Středočeský kraj. Nyní se tyto akce odehrávají ve dvouletých cyklech zimní ODM se konala naposledy v roce 2012 v Moravskoslezském kraji.

Zimní olympiáda dětí a mládeže zahrnuje sportovní a kulturní soutěže ve vymezených věkových kategoriích. Sportovní program tvoří vybrané zimní olympijské sporty. Povinné je lyžování: většinou alpské lyžování, snowboarding, běhy a skoky na lyžích, severská kombinace, dále jeden kolektivní sport: pravidelně zastupuje lední hokej. Z doporučených se nejčastěji objevují: biatlon, curling či rychlobruslení. Kulturní program je tvořen soutěžemi v různých oborech: např. kreslení, zpěv, tanec.

Kraj Vysočina zve sportovce z celé České republiky k soutěžením v následujících sportech: běh na lyžích, alpské lyžování, snowboard, lední hokej, biatlon, lyžařský orientační běh, krasobruslení, rychlobruslení a hra na akordeon.