Deníkem oslovení zástupci měst omezení těchto provozoven nebo jejich úplné zakázání ale zatím neplánují.

A důvod? Do pokladen měst tečou z hazardu ročně nemalé peníze, které města využívají buď na podporu sportovní či spolkové činnosti nebo na opravu chodníků.

Podle starosty Pelhřimova Leopolda Bambuly je silnější páka na hazard v pořádku, ale zároveň je to dvousečná zbraň. „Samozřejmě pokud by se vyskytly požadavky občanů na další omezení heren, projednali bychom to v zastupitelstvu, ale na druhou stranu peníze z tohoto typu podnikání v podstatě v našem městě dotují kulturu a sport. Takže pokud by dál klesaly, museli bychom pro kulturu a sport hledat jiné zdroje," uvedl starosta.

Podle něj už město dříve doporučilo ministerstvu financí omezení heren v Palackého a v Růžové ulici, kde byla hlavním důvodem blízkost průmyslové školy – tyto podniky jsou dnes úředně povolené, ale nejsou provozované.

Jak potvrdila vedoucí finančního odboru Lenka Nováková, město loni na odvodu z provozování hracích automatů získalo celkem 5,1 milionů korun. Letos se zatím zdá, že se tolik vybrat nepodaří. „Nevím, jestli to je tím, že lidé méně sázejí," pokrčil rameny starosta Bambula.

Humpolec nechce
jít radikální cestou

V Humpolci nedávno na pokyn starosty Jiřího Kučery zaktualizovali průzkum, kolik heren a videoterminálů či hracích automatů ve městě mají.
„Naposledy jsme jej dělali před půl nebo tři čtvrtě rokem, abychom měli povědomí o situaci. Zastupitelé se nyní budou moci vyjádřit k tomu, jaký postup bude zvolen dál. Přece jen to ale není pro město zanedbatelný přísun finančních prostředků. Částka, kterou získáme z výtěžnosti automatů, tedy zhruba nějakých pět milionů korun, je srovnatelná s prostředky vynaloženými na grantový program, v němž pokryjeme veškeré příspěvky všech žadatelů ve městě," přiblížil výši příjmů města plynoucích z heren humpolecký starosta Jiří Kučera s tím, že on sám by nevolil možnost jít radikální cestou a všechno odstranit.

„To je podle mě takové populistické řešení, které ve výsledku přinese možná zhoršení, protože jestli je někdo závislý a hraje, tak si možnost najde. Zaprvé vznikne černý trh, nelegální herny budou ve sklepech, klubech a soukromých prostorech a budou okrádat státní rozpočet. Anebo člověk za automaty pojede tam, kde je to umožněné oficiálně," míní starosta. Tomu, kdo chce hrát, v tom podle jeho názoru opatření města stejně nezabrání.

„Vždy jsem byl svobodomyslný člověk a stavěl jsem na osobním rozhodnutí jedince. Člověk musí dozrát, je to o prevenci, o vzdělání. Máme dost v sociálním systému uvázlých lidí, kteří by možná byli schopní se o sebe postarat, kdyby byli jinak vedení a ne jenom omezovaní zákazy a příkazy. Lidé sice namítnou: Co támhleten člověk, který obírá svou rodinu o peníze? Jenže to bychom v konečném důsledku museli omezit všechno. Co s pijany a kuřáky, kteří také omezují rodinné rozpočty? Kde bychom pak byli?" poznamenal Kučera.

Dodal také, že se zatím žádné stížnosti v tomto směru neobjevily. „Nikdo nepoukázal na to, že by herny někomu komplikovaly život. Kdyby se vyskytly námitky, že jsou s automaty problémy například někde u škol a že herny negativně ovlivňují děti, pak bychom na tom začali pracovat, i když ne na absolutním zákazu. Ačkoli pokud by takový byl většinový názor zastupitelů, pak ho budu ctít, ale já sám ho sdílet nebudu," upozornil humpolecký starosta.
Stát před dvěma lety zavedl nový systém přerozdělování peněz z hazardu, kdy jdou přes finanční úřady a ty je vracejí obcím zpět. Prognózy podle starosty s novým systémem slibovaly navýšení částky, která zůstane městu, ale očekávání se nenaplnila. „O moc více obce nedostávají," doplnil Kučera.
V Pacově se aktuálně nacházejí tři nonstopy. Podle vyjádření starosty města Lukáše Vlčka jejich počet postupně klesá.

„V minulosti jsme zde měli i automaty v dalších restauracích, ale v posledních letech se tento počet snižuje. Prostranství před hernami hodnotím vcelku dobře. Občas se sice stane, že jdou nějací lidé z těchto podniků a máme povalené popelnice, ale není to na denním pořádku," zdůraznil starosta.
Do městské kasy přiteklo z hazardu loni něco přes jeden milion korun. „Nejedná se o příjmy, které se vztahují k provozu loterií přímo k roku 2012, jsou to příjmy i za předchozí roky," dodal Lukáš Vlček.

Příjmy nepokryjí ani čtvrtinu výdajů

Město získané peníze vynakládá na dobrovolné neziskové aktivity organizací pracujících s mládeží, seniory či postiženými. „Otázka výdajů je v řádu několika násobků. Příjmy však nepokryjí ani čtvrtinu výdajů, které město každoročně vynakládá na tyto sportovní, kulturní či jiné aktivity," uvedl starosta.
V Kamenici nad Lipou počet výherních automatů samovolně klesá, takže radnice neuvažuje o jejich regulaci. „Současný stav hracích automatů ve městě je na takové úrovni, kdy závažným způsobem neohrožuje společnost," sdělil kamenický starosta Ivan Pfaur. S úbytkem automatů se ale snižují i příjmy, které skrz přerozdělení od státu putují do kamenického rozpočtu.

„Za loňský rok jsme dostali půl milionu korun, které jsme použili na sportovní příspěvky a podporu městských spolků," pokračoval Pfaur s tím, že v minulosti z výtěžku z hracích přístrojů město získalo i více než milion dvě stě tisíc korun. Vloni v Kamenici nad Lipou fungovalo osm až devět výherních automatů, letos jsou v provozu pouze tři. V Kamenici nad Lipou problémy s nepořádkem v okolí heren a barů zaznamenávají jen výjimečně.

reportéři Deníku