VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město nabízí tři návrhy lezecké stěny

Nové Město na Moravě - Bude do projektu sportovní haly v Novém Městě na Moravě zařazena i lezecká stěna? Odpověď na tuto otázku je zatím stále ještě nejasná. Novoměstská radnice má ovšem v tuto chvíli připraveny tři varianty, kde konkrétně by mohla tréninková stěna pro horolezce vyrůst a jak by měla vypadat.

18.2.2016
SDÍLEJ:

Členové horolezeckého oddílu Trip Team stejně jako všichni milovníci lezení z Novoměstska musí v zimním období jezdit trénovat na umělou stěnu do Bystřice nad Pernštejnem. To by se mohlo změnit.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Jednou z možností je vestavba tréninkové stěny do tribuny ve Vysočina Areně, další dvě varianty představují její doplnění do projektu sportovní haly. Příští týden chceme na zastupitelstvu rozhodnout, která z těchto variant je přijatelnější," informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

V případě Vysočina Areny zazněl návrh vybudovat lezeckou stěnu pod tribunou D. Byla by rozprostřena do tří stran o délce 18, 3 a 5 metrů. Podmínkou by bylo opláštění a zateplení bočních stěn tribuny. Tím by vznikl nejen prostor pro tréninkovou stěnu, ale byla by umožněna i vestavba šaten. Nevýhodou tohoto řešení jsou následné vyšší provozní náklady.

S touto variantou ovšem novoměstští horolezci nesouhlasí. „Usilujeme o vybudování lezecké stěny v plánované sportovní hale, stěnu ve Vysočina Areně odmítáme. Pokud se na to podívám z pohledu zřizovatele a provozovatele, připadá mi to jako naprosto neekonomické řešení. Problematické by bylo i zajištění provozu, musel by tam být trvale člověk, který by se o provoz staral. Je to také daleko od středu města, což je třeba v případě večerních tréninků poměrně nevýhodné," vysvětlil předseda novoměstského horolezeckého oddílu Trip Team Jaromír Čejka.

Lezení v hale

Další dvě varianty počítají s vybudováním lezecké stěny v budově nové sportovní haly. Podle první z nich by byla tréninková stěna vysoká 9 metrů s čtyřmetrovým přesahem. Její začlenění do projektu by město vyšlo na 7,7 až 8,7 milionů korun. „Tato možnost, přestože je nejlevnější, se nelíbila horolezcům ani zastupitelům, takže s ní ani počítat nebudeme," řekl místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Poslední varianta počítá s výškou stěny 12 metrů a převisem 4 7 metrů. „Celkové náklady na její vybudování se pohybují mezi 9 až 10 miliony," doplnil starosta Michal Šmarda.

To, že se zastupitelé rozhodnou na pondělním zasedání pro nejpřijatelnější variantu ještě ale neznamená, že horolezci v Novém Městě umělou stěnu mít budou. „Formou ankety se nejprve chceme zeptat veřejnosti, zda má vůbec zájem na doplnění projektu sportovní haly o lezeckou stěnu. A jestli si lidé myslí, že jde o projekt, který stojí za těch téměř deset milionů korun, o které by se v případě začlenění stěny do projektu hala prodražila. Až poté, co budou známy výsledky ankety, budeme hlasovat o konečném řešení," uvedl Michal Šmarda.

V případě začlenění stěny do projektu plánované výstavby sportovní haly bude nutné dohodnout podmínky provozu. „My v žádném případě nechceme být ani majitelem, ani provozovatelem lezecké stěny. Náš horolezecký oddíl je schopný se starat o lezecké cesty, to znamená je stavět a měnit je tak, aby byla stěna atraktivní pro návštěvníky," uvedl Čejka s tím, že hrolezectví má na Vysočině díky skalním útvarům dlouhou tradici a nová stěna by měla pozitivní vliv na další rozvoj lezení. „Nelze opominout i to, že poskytne možnost tréninku pro místní lezce i nelezce, především školní mládež, která by si tento sport mohla vyzkoušet v rámci hodin tělesné výchovy. Horolezec Radek Jaroš je vzorem pro mnohé," dodal Jaromír Čejka.

Autor: Helena Zelená Křížová

18.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení